Co vám přinese digitalizace dokladů důchodového pojištění?

6. únor 2002

Dnem digitální revoluce v Ústředním archívu podkladů k důchodového pojištění se dá bez nadsázky nazvat 15.leden letošního roku. V rekordně krátkém čase se totiž České správě sociálního zabezpečení podařilo převést 30 miliónů dokumentů, potřebných pro výpočet důchodů, do digitální podoby. Česká republika je tak třetí zemí v Evropě, která má tímto způsobem uložena důležitá data. Jaké výhody nám to přinese, o tom už Vlasta Valentová.

Představte si dvě hory Sněžky anebo padesát Petřínských rozhleden, postavených na sobě. Přibližně taková byla celková výška šuplíků s dokumenty, obsahujícími údaje pro výpočet důchodů, které se musely digitalizovat. V České správě sociálního zabezpečení na tom pracoval tým odborníků ze Siemens Bussinnes Services necelé tři měsíce. Jak říká Jan Nejepsa, výhod digitalizace pro nás občany bude hned několik.

Jan Nejepsa: Zásadní výhodou je dosažení značného stupně bezpečnosti, kdy jsou data archivována na několika místech, takže dnes už nepřipadá v úvahu, že by se dala zničit tak snadno jako papírový archív.

Další výhodou digitalizace, kterou pocítí zanedlouho každý, kdo se začne zajímat o výši svého příštího důchodu, je dostupnost dat.

Jan Nejepsa: Jestliže data jednou zdigitalizujeme, tak se k nim přistupuje po drátech, a po drátech k nim můžeme přistupovat z jakéhokoliv místa, které je k tomu oprávněno. Tím se rozvíjí netušené možnosti, protože dnes se všechna data dají zpracovávat pouze v Praze, v budově, kde je umístěna centrální evidence papírových dokladů. Na konci naší cesty je, že data budou dostupná na jednotlivých správách sociálního zabezpečení. Ta budou moci podat pojištěncům základní informace a poskytovat jim zásadní informace týkající se důchodů.

V budoucnu, a ne tak vzdáleném, se k datům o svém důchodovém pojištění a také k údajům o samotné výši důchodu dostaneme i ze svého počítače po internetu nebo z informačních internetových kiosků. Podle Jana Nejepsy už výhodu toho, že se i pracovníci Okresních správ sociálního zabezpečení dostanou k údajům po síti, okamžitě pocítí i pojištěnec.

Jan Nejepsa: K těmto datům mají už dnes přístup jednotlivé okresní správy, v některých případech už pojištěnci údaje o stavu svého důchodu dostávají.

A na závěr si určitě každý položí otázku. Pomůže digitalizace také zkrátit dobu výpočtu důchodu a tím i zlikvidovat někdy dlouhé měsíce čekání na první výplatu?

Jan Nejepsa: Už příští rok by se měly přesunout i papírové doklady, které jsou dnes uloženy u zaměstnavatelů, do České správy sociálního zabezpečení. Tam budou zpracovány a v roce 2004 by už mohli dostat pojištěnci první výpisy svého důchodového konta, které by si mohli ověřit a potvrdit. Pokud bude mít pojištěnec od samého počátku údaje v pořádku, tak nic nebrání stisknutí knoflíku "provést výpočet."

Pro ty netrpělivé, má Česká správa sociálního zabezpečení jednu radu. Na jejích webových stránkách najdeme už teď, zatím čistě informativní program, kde si po zadání údajů můžeme orientačně zkusit důchod vypočítat sami. Adresa je www.cssz.cz.

autor: vva