Posttraumatický stres, příznaky, léčení

5. září 2002
Zdraví

Lidé, které postihla přírodní katastrofa, prožívají akutní stresovou reakci. U řady u nich se může vyskytnout takzvaný posttraumatický stres. Projevuje se především neustálými myšlenkami na prožitou situaci a neschopností se soustředit na jiné věci. Po letošních povodních by takto mohlo být, podle odborníků, postiženo až 200 tisíc lidí. U jedné třetiny z nich může tento stav přejít i v trvalé deprese.

Posttraumatická stresová porucha se projevuje především neustálými vtíravými vzpomínkami na prožitou katastrofu, říká docent Oldřich Vinař z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky.

Vinař: Objevují se ve snech, takový člověk se špatně soustředí, má snížený intelektuální výkon.

Postraumatickou stresovou poruchou mohou často trpět i záchranáři nebo i lidé, kterých se katastrofa přímo netýkala a sledovali ji například v médiích. U řady pacientů se tyto problémy projeví až po několika dnech po stresující události.

Vinař: V tom je velká záludnost, dnes už jsou pacienti, kteří byli třeba 10 dní v pořádku a najednou tomu tak není. K některým případům dochází třeba dva až tři měsíce po události.

Po letošních povodních je onemocněním touto psychickou poruchou ohroženo až 200 tisíc lidí. Asi u jedné třetiny lidí může posttraumatická stresová porucha přejít v dlouhodobé deprese.

Vinař: Může se jednat o 60 až 70 tisíc lidí, kdy se u nich poruchy projeví během 5 až 15 let. Jde o těžké deprese, které se často nedávají do souvislosti s traumatizující událostí. Vzniká také větší riziko drogové závislosti, alkoholizmu, povahových změn s agresivní tendencí.

Lidé, kteří pociťují podobné potíže, by měli vyhledat lékaře. Ten jim může předepsat léky, které snižují jak příznaky stresu, tak i riziko vzniku trvalých depresí v budoucnu. Náklady na tuto léčbu se rozhodlo hradit občanské sdružení Medinfo. Jeho členové již s podobnou aktivitou přišli po povodních na Moravě v roce 1997.

Nešťastné je, že duševně nemocní mají stále jakési stigma, že se jedná o něco, za co by se měli stydět. Neslouží to k dobrému hodnocení společnosti. V této situaci je na místě léčení u praktického lékaře, pacient se nemusí obávat, že bude považován za duševně nemocného, za blázna. Také už ví, že se jedná o reakci neurohormonální.

Pro ty, kteří pociťují psychické následky povodní, provozuje společnost Medinfo takzvanou zelenou linku, na které jsou odborníci připraveni poskytnou jakékoliv informace týkající se povodní a zdraví. Telefonní číslo je 0800 100 631

Více z pořadu