Za kvalitu vína z národního parku ručí ještěrka
Což takhle dát si víno, které se urodí v českém národním parku. Samozřejmě nemám na mysli Šumavu nebo Krkonoše, ale Národní park Podyjí, kde můžete spojit „příjemné s příjemným“. Ovšem bez zelené ještěrky to nepůjde. Právě ta zvyšuje cenu vína a zlepšuje jeho odbyt. Takže mít vinohrad v národním parku se náramně vyplatí. Proslulá vinice se jmenuje Šobes.
V tento čas je vinice pustá. U jednoho dřevěného sloupku však stojí bicykl a jeho majitel mlsá hrozny vzešlé v národním parku. „Příroda je tu nádherná a národní park má velký půvab. Jeho skvostem je vinice Šobes, která patří k nejlepším,“ říká cyklista, který nechce prozradit svoje jméno.
Vinice Šobes je pojem. Tvoří ji nádherná viniční trať a terasovitá políčka přímo nad řekou Dyje. V těchto místech se národní park spojuje s pěstováním vína.
„Právě mi volali, že by chtěli víno s ještěrkou zelenou. To je ještěrka, která žije na Šobesu a indikuje čisté prostředí. Dáváme ji na vína, která jsou z ekologicky čistého prostředí národního parku,“ uvedl šéf společnosti Znovín Pavel Vajčner.
Viniční trať Šobes patří právě společnosti Znovín a Pavel Vajčner se domnívá, že lokalizace vinice v národním parku se odráží na vyšším prodeji zde vypěstovaného vína a jeho známosti mezi konzumenty.
„Prodává se lépe a je dražší. Je to naše speciální značka,“ vysvětluje Pavel Vajčner podstatu symbiózy vinařů a Národního parku Podyjí.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Soud v Paříži uznal Le Penovou vinnou ze zpronevěry unijních peněz. Zakázal jí na pět let kandidovat
-
Kdo se s kým pere o hlasy? Analýza voličských překryvů ukazuje dva velké tábory a v nich další štěpení
-
Výborný: Od neděle se kvůli slintavce dezinfikují auta na Břeclavsku. Do večera se to možná zpřísní
-
Musk dal šeky na milion dolarů dvěma voličům za hlas pro konzervativního kandidáta ve Wisconsinu