České Švýcarsko ukrývá Mozkové lázně
Do Národního parku České Švýcarsko jezdili lidé za klidem a odpočinkem už v dobách, kdy slovní spojení „národní park“ obyvatelé ani neznali. Jedním z míst, které si vysloužilo slušnou pozornost turistů, je vesnice Doubice označovaná jako Mozkové lázně. Popularizaci názvu mají na svědomí chalupáři a centrem těchto „lázní“ je Stará hospoda.
Trámy a zdi zdobí přehršel objektů všeho druhu – od smaltovaných cedulí, přes obrazy až po zbraně a munici. Za dveřmi hučí kamna a servírka Martina se snaží definovat mozkové lázně: „Normální lázně jsou na tělo, tyhle naše jsou na hlavičku.“
Bez hospody není pořádná vesnice a Doubice se stovkou stálých obyvatel jich má šest. Do lázní jezdí především turisté. „Od té doby, co je to Národní park, se zvedla návštěvnost hospody o třetinu,“ říká majitel Staré hospody Karel Rezek. Ten se nad výčepem i narodil. Na pokoji číslo 5, kde bydleli jeho rodiče. Proto pětku turistům zásadně nepronajímá.
Jiným případem je starosta Martin Schulz, který kdysi do Mozkových lázní přibyl jako chalupář. „Bylo to místo proslulé svým klidem už ve dvacátých letech minulého století, takže sem jezdili lidé s mírnými nervovými potížemi. A tenhle název rádi přejali pražští chalupáři, kteří ho zaváděli do praxe každý víkend.“
České Švýcarsko je rozlohou malý Národní park, a tak není problém za pár dnů objet skoro všechny vesnice. Mozkové lázně Doubice by ale neměly v itineráři zvídavého turisty chybět.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Proruská jednotka poslala Čecha válčit proti Ukrajině, státní zástupce ho i její členy obžaloval z terorismu
-
Hokejisté Brna vyhráli rozhodující sedmý duel semifinále na Spartě 3:1. Ve finále vyzvou Pardubice
-
Nejtěžší bylo smířit se s tím, že Jan Kašpar už nebude chodit, říká zakladatel Centra Paraple Svěrák
-
Půdu na místě havárie v Hustopečích nad Bečvou nešlo odtěžit. Při odvozu by hrozil výbuch, říká expert