Jak trénovat mozek v každém věku? Radí předsedkyně společnosti pro trénování paměti
Je vám víc než 25 let? Pak máte na zapomínání plný nárok! V rozhovoru se Zuzanou Burešovou to alespoň tvrdí Danuše Steinová, předsedkyně České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging. „V 25 letech je ukončen vývoj mozku, jeho funkčnost se od té doby postupně začíná zhoršovat,“ vysvětluje.
Projevy toho, že mozek nepracuje jako dříve, jsou zpočátku nenápadné a leckdo nad nimi máve rukou. Postupně jich však přibývá. „Nepřehlédnutelné začínají být někdy mezi 50. a 60. rokem života. Právě to je doba, kdy lidé začínají vyhledávat nás, trenéry paměti,“ říká Danuše Steinová.
Máte vysokoškolské vzdělání? Pak má pro vás předsedkyně České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging dobrou zprávu. „Vysokoškolské vzdělání odsouvá nástup demence o pět let,“ podotýká. Zároveň však podotýká: „Vysoká škola nemusí být patentem na rozum. Existují lidé bez vzdělání, kteří jsou velice aktivní a jsou na tom mnohem lépe než lidé s titulem.“
Dnešní doba je podle Danuše Steinové specifická. S tím, jak se neustále odsouvá hranice pro odchod do důchodu, totiž dochází k zajímavému fenoménu – nemáme čas stárnout. „Jakmile však nastoupíme do důchodu, začnou nám chybět sociální kontakty, mentální aktivita i pohyb. Je proto důležité, aby zde existovala nabídka aktivit pro seniory – aby si lidé mohli najít náhradní životní program.“
A k čemu tedy sáhnout? Zkuste cizí jazyky! doporučuje Danuše Steinová. Na ty podle ní nikdy není pozdě. „Učit se jazyky v pozdním věku je obrovsky prospěšné. A obrovskou roli v tom hraje motivace. Nikdy není člověk na nic příliš starý!“ neskrývá.
Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte buď kliknutím na odkaz přímo v tomto článku, nebo v našem audioarchívu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Prokop: Ženy chtějí pracovat, ale často nemůžou. Kvůli péči o děti či rodiče je systém penalizuje
-
Krvavé období, kdy se lámou charaktery. Padesátá léta nás odnaučovala slušnosti, popisuje Padevět
-
Smutný konec pro těžce zraněného ředitele dopravní policie, vedení sboru ho muselo propustit
-
Západní tajné služeb včetně české varují před ruskými kyberútoky. Cíl: firmy pomáhající Ukrajině