Svůj důchodový účet si můžete zkontrolovat v jakémkoli věku
Každý z nás bude jednou penzistou. Přijde den, kdy se odebereme na úřad, abychom si začali vyřizovat důchod. Je skutečně dobré myslet na to v předstihu. Dávat pozor by proto měli nejen ti, kteří se na důchod aktuálně chystají, ale rozhodně i mladší lidé. Poradila nám Renata Provazníková z klientského centra České správy sociálního zabezpečení.
Co všechno musí žadatel o důchod oběhat a jaké dokumenty si má přinést?
„Žádost o důchod sepisují s občanem okresní správy sociálního zabezpečení podle místa jeho trvalého bydliště. V Praze to dělá kterékoliv územní pracoviště Pražské správy sociálního zabezpečení, v Brně Městské správy sociálního zabezpečení.
Při podávání žádosti o důchod občan předkládá občanský průkaz, cizinci pas nebo povolení k pobytu. Dále je nutné předložit doklady o studiu, případně učení, a to i o tom nedokončeném.
Doklady o studiu jsou výuční list, maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom. Muži předkládají k žádosti o důchod doklady o výkonu vojenské služby, což je zpravidla vojenská knížka nebo potvrzení vojenské správy. Ženy předkládají doklady, které prokazují výchovu dětí. Jsou to rodné listy dětí, případně doklady o osvojení nebo svěření dítěte do výchovy.“
I když člověk ještě není ve věku odchodu do důchodu, může si nějak zkontrolovat stav svého důchodového účtu?
„Ano, je to možné. Občané mohou jednou za kalendářní rok požádat Českou správu sociálního zabezpečení o vyhotovení a zaslání takzvaného informativního osobního listu důchodového pojištění. Žádost je třeba podat písemně na adresu Česká správa sociálního zabezpečení, Křížová 25, 225 08 Praha 5.
K žádosti je nutné uvést rodné číslo žadatele, jméno, příjmení včetně rodného příjmení a adresu, na kterou má být informativní osobní list zaslán.“
Co když přijdeme na to, že nás některý ze zaměstnavatelů na správě sociálního zabezpečení nenahlásil? Můžete to nějak zpětně řešit, nebo nám za tu dobu, kdy jsme u něj pracovali, nebude započítán nárok na důchod?
„Řešení je samozřejmě možné. V případě, že zaměstnavatel nesplnil svoji zákonnou povinnost, nevyhotovil řádně a včas evidenční list důchodového pojištění a neodeslal ho České správě sociálního zabezpečení, je nutné ho vyzvat, aby tuto povinnost splnil. Je také možné obrátit se na místně příslušnou správu sociálního zabezpečení, aby převzala povinnost zaměstnavatele a vyhotovení evidenčního listu zajistila sama.
Pokud se tuto chybějící dobu pojištění nepodaří prokázat evidenčním listem, má občan možnost předložit náhradní doklady, které má sám k dispozici. Jsou to například pracovní smlouvy, výplatní pásky, zápočtové listy. Ve výjimečných případech lze dobu zaměstnání prokázat i prohlášením dvou svědků.“
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ministerstvo vnitra spočítalo, jak ředitel magistrátu Kubelka přeplácel svoji asistentku
-
Odložení tří Mynářových kauz přezkoumávají žalobci, potvrdila Bradáčová. Případy mohou znovu otevřít
-
Cichanouská z exilu: Dva roky nemám o manželovi zprávy. Chybí mi domov. Lukašenko je Putinova loutka
-
Dobrý den Radiožurnálu: Unikátní charitativní maraton propojí organizace, filantropy a ty, kterým pomáhají