Boží hrob v Jeruzalémě se opravoval převážně v noci, hrozilo zřícení

21. březen 2017

V Jeruzalémě skončily opravy Božího hrobu, v němž byl podle křesťanské legendy pohřben Ježíš Kristus. Takzvaná edikula, malá svatyně, v chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě prošla první kompletní opravou po více než dvou stech letech. Výsledek desetiměsíční rekonstrukce bude veřejnosti odhalen ve středu.

"Pokud by se loni s nynější opravou nezačalo, hrozilo velké riziko, že by se hrobka zřítila," uvedla Bonnie Burnhamová ze Světového památkového fondu (WMF), který na opravy dohlížel. Stav památky byl kritický a rekonstrukci dlouho brzdily neshody mezi křesťanskými církvemi, které mají chrám ve společné správě.

Restaurační práce Božího hrobu prováděl tým asi padesáti expertů z Národní technické univerzity v Aténách, který už dříve opravoval například aténskou Akropoli či chrám Boží moudrosti (Hagia Sofia) v Istanbulu. Práce se prováděly zejména v noci, aby nemusely být zastaveny prohlídky místa, které patří k nejvyhledávanějším cílům křesťanských poutníků z celého světa.

"Nyní je možné vidět barvy, texturu, nápisy i fresky," řekla k opravě edikuly profesorka Antonia Moropulosová, šéfka týmu. Edikula, která je nejnavštěvovanější částí chrámu, a proto také byla nejvíce poškozená, byla postavena v letech 1809 až 1810. Od té doby se čas od času prováděly jen dílčí renovační práce.

Čtěte také

Až havarijní stav této památky vedl loni k dohodě všech hlavních správců chrámu, tedy arménské, římskokatolické a řecké ortodoxní církve. Určitá práva k chrámu Božího hrobu přísluší i církvi koptské, syrské ortodoxní a etiopské ortodoxní.

Náklady na opravu, na něž se složily tři hlavní správcovské církve a jordánský král Abdalláh II., se z původních tří milionů eur vyšplhaly na šest milionů eur (asi 162 milionů korun).

Chrám Božího hrobu (též bazilika Božího hrobu) se nachází uvnitř hradeb Starého města v Jeruzalémě. Leží na místě, kde byl podle Nového zákona ukřižován Ježíš Kristus. Chrám dal postavit v první polovině 4. století na místě Ježíšova hrobu císař Konstantin I. Od té doby patří k nejvyhledávanějším místům křesťanských poutníků.

zdroj: ČTK