Polsko bylo v listopadu 1989 dál. Katolický premiér Mazowiecki mluvil v Moskvě o Katyni
Před 25 lety v Československu sice stále ještě vládli komunisté, ale lidé na náměstích volali po změně a připravovali se na generální stávku. V sousedním Polsku byli dál. Zástupci opozice, odborového hnutí Solidarita, kterou vedl nositel Nobelovy ceny za mír Lech Walesa, už zasedali v parlamentu. A od září byl polským premiérem Tadeusz Mazowiecki ze Solidarity, která měla v nové vládě drtivou většinu.
24. listopadu se tento katolický intelektuál vypravil do Moskvy. Vysvětloval tu, že změny, které se v Polsku dějí, nejsou namířené proti Sovětskému svazu. A stala se také věc, na kterou v Moskvě nejsou zvyklí. Tadeusz Mazowiecki totiž odmítl položit věnec u mauzolea Vladimira Iljiče Lenina.
Jinak však tento první předseda nekomunistické vlády v zemích socialistického tábora ujišťoval, že jeho polská vláda chce budovat partnerské vztahy se Sovětským svazem, ale také chce uzavřít některé bolavé rány z minulosti.
Premiér Mazowiecki za jednu z největších považoval katyňský zločin, tedy povraždění více než čtyř tisíc polských důstojníků v katyňském lese, nedaleko Smolensku.
Sovětská televize poprvé vysílala dokument o Katyni
Většina polských a západních historiků totiž nevěřila, že je v roce 1941 postříleli nacisté. Tragédie se mohla stát už o rok dříve a polské vojáky mohli zabít členové sovětské tajné policie. Tuto možnost připustil i dokumentární film o Katyni, který sovětská televize vysílala vůbec poprvé v den návštěvy premiéra Mazowieckého.
Do Mosky přijela s Mazowieckim také početná skupina polských novinářů. Návštěva prvního nekomunistického premiéra však vzbudila i zájem korespondentů západních medií. Zpravodaj italského listu se zajímal o názor polského premiéra na události v Československu. Tadezst Mazowiecki prohlásil, že nemůže zasahovat do vnitřních záležitostí jiné země.
Následně ovšem upozornil, že je důležité, aby se vývoj ubíral směrem k demokracii, úctě k lidským právům a respektování vůle lidu. Podle něj se takto vyvíjela situace v mnoha zemích, včetně Československa.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kdo se s kým pere o hlasy? Analýza voličských překryvů ukazuje dva velké tábory a v nich další štěpení
-
Senzace na kurtu. Menšík porazil Djokoviće, premiérově ovládl turnaj Masters v Miami
-
Případ Tako-tsubo: Cyklista dostal podmínku. Není namístě mu dávat smrt ženy za vinu, rozhodl soud
-
Služba v uniformě by lidem měla dát společenský status. Vojákům přidáme tisíce, slibuje Černochová