Kvůli hluku vás sousedi z družstva vyštípat nemohou

22. září 2014
Žurnál servis

Největší audioportál na českém internetu

Rodina. Ilustrační foto | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Advokátka Radka Chlebcová o podmíněném vyloučení z bytového družstva

Bydlení v družstevním bytě se může hodně zkomplikovat, když se nájemník nepohodne se sousedy. Byt totiž není jeho majetkem, má jen podíl v družstvu a nájemní smlouvu, proto se může stát, že se sousedi „usnesou“, že některý nájemník je problémový, a udělí mu „podmínečné vyloučení“. V případě, který jsme řešili, se to stalo mladé rodině se psy a dítětem, která žije v domě plném starousedlíků-seniorů. Může se rodina nějak bránit?

Rodina se hájí tím, že dítě samozřejmě občas dupe, ale psi doma neštěkají a rodina nedělá ani jiný hluk, kterým by mohla obtěžovat sousedy. „K vyloučení člena bytového družstva může dojít pouze, pokud tento člen hrubě porušuje své povinnosti vyplývající z nájmu bytu nebo pokud byl pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin,“ cituje předpisy advokátka Radka Chlebcová.


I kdyby byla ve stanovách družstva povinnost chovat se tiše a nerušit ostatní, což nepředpokládám, není dle mého názoru možné běžný provoz považovat za hrubé porušení povinností vyplývajících z nájmu bytu.

Podle ní není možné vyloučit člověka jen proto, že svůj byt používá běžným způsobem. „Vyloučení tak nebude oprávněné,“ shrnuje právnička.

Rodina samozřejmě může zvážit, že bude vstřícná a dočasně se bude chovat tišeji – po výstraze před vyloučením totiž běží třicetidenní lhůta, během níž má vylučovaný odstranit problémy. Nicméně pokud by si sousedi na vyloučení trvali, je na místě oslovit advokáta.

„Je nezbytné buď podat námitky k členské schůzi, nebo rovnou návrh k soudu na prohlášení rozhodnutí členské schůze za neplatné. Pokud bude tato žaloba podána, nemůže být člen družstva z bytu vystěhován, dokud soud pravomocně nerozhodne,“ vysvětluje Chlebcová.

autor: Karolína Procházková