Rakušané a Turci
Za všechno špatné můžou Turci. Tohle se ve Vídni traduje minimálně od roku 1683, kdy turecká vojska podruhé neúspěšně obléhala rakouskou metropoli. Obraz Turka jako nepřítele je v rakouském podvědomí zarytý hodně hluboko a možná to netuší ani sami Rakušané. V Rakousku teď vyšel zajímavý vědecký průzkum, který se snaží přijít téhle antipatii na kloub.
Vídeň si pořád nemůže vybrat, jestli je spíš mostem mezi východem a západem, anebo spíš pevností, která brání Evropu před nebezpečím z východu. Tím nebezpečím byli původně Turci. Vídeň jim dvakrát odolala a nabrala díky tomu až nezdravé sebevědomí. Hlavně ale získala archetyp nepřítele, který se dal v budoucnu kdykoli vytáhnout ze šuplíku a použít jako zástupná oběť.
Turci zkrátka mohli za všechno. V osvícenství se katolickým Habsburkům hodili jako obraz nevěřících psů, po 2. světové válce se zase Turci srovnávali s komunisty a po 11. září 2001 se Turci stali obrazem nepřátelského islámu, který ohrožuje Evropu, včetně malého, roztomilého a nevinného Rakouska.
K takovým závěrům došli dva rakouští kulturní antropologové, které zajímalo, proč ještě dnes můžou politici v Rakousku těžit politický kapitál z toho, že primitivně útočí na muslimské, tedy hlavně turecké imigranty.
Populistu Jörga Haidera si ještě všichni pamatují, i když už po něm štafetu šéfa strany Svobodných převzal Hans Christian Strache. Ten se v předvolební kampani objevil na jednom mítinku s velkým křížem v pravé ruce.
Vypadal tak přesně jako mnich Marco d'Aviano, který v roce 1683 coby papežský vyslanec přesvědčil evropské panovníky, aby spojili svá vojska a vydali se na pomoc Vídni proti Turkům. Mnich, který s křížem v ruce zachránil Rakousko. A jeho moderní následovník, populista, který zachraňuje křesťanské Rakušany před muslimskými přistěhovalci.
Fantastické nebo spíš fantasticky smutné na tom je, že tahle turecká symbolika funguje. Svobodní skončili v nedávných vídeňských volbách s nevídaným ziskem druzí. Rakušané jsou taky evropskými rekordmany v odmítání vstupu Turecka do Evropské unie.
Zkrátka přítomnost nelze pochopit bez minulosti. Tady to platí beze zbytku.
Vojtěch Berger, Český rozhlas, Vídeň.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bartoš: Limitovat pomoc lidem ohroženým ztrátou bydlení je špatně. Schválený zákon pomůže jen hrstce
-
K rozvoji školství je třeba kraje motivovat, říká sociolog. Peníze by podmínil místem ve třídách
-
První kolo baráže o extraligu rozhodly až nájezdy. Olomouc zvítězila nad Jihlavou 2:1
-
Koalice ve spolupráci s ANO částečně ‚vykostila‘ zákon o lobbingu. Prošel kontroverzní návrh