Kvůli cyklokanibalovi upravili trasu Tour de France

Cyklistický maratón Tour de France se přehoupl do své poslední čtvrtiny. Za týden budou závodníci finišovat na pařížské třídě Champs-Élysées. Úvod letošní Tour ovšem patřil legendárnímu Belgičanovi, který tento závod v 70. letech pětkrát vyhrál. Eddy Merckx je belgickou sportovní ikonou. Letos oslavil 65. narozeniny, a právě proto vedla první etapa Tour do Bruselu. Projížděla i nedalekým městečkem Meise, kde Eddy Merckx bydlí.

Eddy Merckx vyvolával na počátku 70. let bouřlivé emoce nejen u fanoušků a sportovních komentátorů. Jeho soupeři ho neměli příliš v lásce, protože byl tak dobrý, že by si je dal po závodě k večeři. Nechával je za sebou a vyhrával, co se dalo. Všichni mu podlehli. Proto se mu říkalo „kanibal“.

„Je to největší sportovec, jakého kdy Belgie měla, a myslím, že to tak i zůstane. Byl naprosto jedinečný, dominantní. Těžko si můžete představit, že nějaký závodník zvítězí 525krát,“ říká Peter Speltens z továrny, kterou Eddy Merckx po ukončení aktivní kariéry založil. Podnik nesoucí jméno slavného cyklisty vyrábí samozřejmě závodní kola. Pokračuje tak v šíření slávy sebe a také Belgie ve světě.

Peloton závodu Tour de France

„Je to velký zastánce Belgie. Rozhodně nechce, abychom se rozpadli. Mluví vlámsky, ale stejně plynule i francouzsky. Chce, aby se naše značka stala jedním ze symbolů Belgie,“ dodává Peter Speltens a oceňuje také, že se jeho šéf nechová jako hvězda, ale zůstal velmi otevřený ke svému okolí.

V městečku Meise, kde bydlí, ho lidé potkávají na ulici a oslovují ho familiárně Eddy. I mně se poštěstilo vidět tuto slavnou ikonu cyklistického sportu. V houfu ostatních novinářů jsem ho měl takříkajíc na dosah mikrofonu.

„Jsem sice Vlám, ale především jsem Belgičan,“ odpovídal pan Merckx na otázku francouzského kolegy, jak to teď dopadne s Belgií. Podle slavného sportovce se musejí sami lidé rozhodnout, jestli chtějí žít spolu, nebo se rozdělit. Belgii přeje ještě dlouhá šťastná léta.

Továrna Eddyho Merckxe v Meise

Kudy procházel, vítali ho nadšení fanoušci. „Poprvé jsem ho viděl takto ve skutečnosti, venku. Našeho největšího sportovce. Znamená pro nás opravdu moc,“ říká 30letý Kris z Westmalle. Ačkoli se narodil až po skončení Merckxova závodění, cyklista pro něj zůstal prototypem slavného Belgičana.

„Máme čokoládové pralinky, pivo, hranolky a Eddyho Merckxe. On do téhle skupiny symbolů Belgie rozhodně patří,“ myslí si Kris. Belgičané milují svého Eddyho také proto, že je stále jedním z nich.

„Je velmi lidový. Vůbec se nechová jako hvězda,“ vyprávěl mi v hospodě na kraji městečka pan Luc. „Na každé akci, která tady má co dělat s cyklistikou, musí být. Taky miluje naše pivo, to vím jistě. Ostatně jako každý Belgičan,“ doplňuje Luc.

Diváci Tour de France v Meise

Další z mužů vysedávajících v hospůdce, pan Jan, má Eddyho Merckxe za pravého gentlemana. „Jen proto, že je bohatý, nevyvyšuje se nad ostatní. Je velmi laskavý. A taky jako každý jiný s námi posedí a pije pivo. Někdy až moc,“ dodává. Tedy jako pravý Belgičan.

  • Kvůli cyklokanibalovi upravili trasu Tour de
    France
    " style="">
    Kvůli cyklokanibalovi upravili trasu Tour de
    France
    " style="">
    Kvůli cyklokanibalovi upravili trasu Tour de
    France
0:00
/
3:48

Tour de France je skutečný fenomén, stejně jako lidé, kteří ho tolikrát vyhráli. Tour, zvaná „Stará dáma“, je třetím nejsledovanějším sportovním podnikem na světě, hned po olympiádě a mistrovství světa ve fotbale. Láká ovšem nejen televizní diváky, ale také ty, kteří chtějí atmosféru zažít přímo na trase závodu. Jedním z těch, kteří každoročně jezdí zažít Tour de France na vlastní kůži, je podnikatel a manažer Petr Poláček.

  • Rozhovor s divákem na Tour de France - Petrem
    Poláčkem
    " style="">
    Rozhovor s divákem na Tour de France - Petrem
    Poláčkem
    " style="">
    Rozhovor s divákem na Tour de France - Petrem
    Poláčkem
0:00
/
3:49

Zvětšit mapu: městečko Meise v Belgii
autor: pan