Když děti vládnou městu
Chtěli byste vědět, jak si jednou bez vás povedou vaše děti? To je těžko splnitelné přání. A přece. V Berlíně rodiče tuto možnost mají. V rozlehlém parku Wuhlheide vyrostlo miniměstečko FEZitty, zábavní centrum, kde si děti vládnou samy. Mají k dispozici vše, co potřebují - radnici, železniční trať a přístav, obchody, vlastní noviny i vlastní měnu nazvanou podle čtvrti - Wuhlis.
Starostu FEZitty čeká už za chvíli svatební obřad. Teď však rozmlouvá s důležitou návštěvou. Do dětského města zavítala starostka berlínské čtvrti Köpenick/Treptow Gabriele Schrötter. Třináctiletý Jochim jí vysvětluje, jak jeho město funguje.
Vše pozorně sledují i místní média. Koukám, že tu píší o nějakém skandálu. „Ano, opět došlo na tržnici ke krádeži informačních skříněk a další byly zase zcela pomalovány a zničeny,“ líčí mi novinářský kolega Felix. Starostka bude hostem televizní debaty. Televizní šéfkameraman pracuje na posledních přípravách. Jak ovšem říká, v budoucnu by se chtěl živit něčím jiným.
V městečku FEZitty se podle mluvčí Marion Gusellové děti hrou učí rozhodovat, organizovat a samy řešit konflikty. Každý z tisícovky dětí, které sem denně dorazí, musí nejprve projít přes pracovní úřad. Dnes tu úřaduje dvanáctiletá Josefína. „Baví mně to tady, pracuji tu už čtvrtý den,“ říká.
A o které profese je největší zájem? „O cirkus. A také o práci v květinovém centru a sportaréně, kde člověk může dělat uvaděče nebo sportovat,“ dodává její kolega na vedlejší přepážce. A kolik si člověk tak vydělá? „Za půl hodiny dva wuhlisy, za celou hodinu čtyři,“ dodává. Ty pak může utratit v obchodě nebo za vstupenku do kina. Na zábavu si tu člověk musí vydělat.
Ve stovce profesí je k mání na 700 pracovních míst. „Tady je banka, kam si děti chodí vyzvedávat vydělané peníze,“ ukazuje mi paní Gullisová. Dospělí mají do banky vstup zakázaný.
Návštěvníky FEZitty se mohou projet vláčkem anebo také využít přívozu. „Jsem kapitán. Je to dobrá práce. Dnes jsem už převezl tak 19 až 20 lidí,“ pochvaluje si devítiletý Tamino.
Mezitím pozoruji hemžení dětí v oranžových vestách. „Všechno to tu musím roztřídit. Je to dobrá práce, protože tak pomáhám životnímu prostředí,“ rozumuje nad kupou odpadků jedenáctiletý Keileb. „Tohle je normální odpad, tohle papír, tady umělé hmoty a tady sklenice,“ ukazuje mi.
S odpadem pracují u vedlejší stolu i čtyři děvčata. „Z krabiček od mléka tu vyrábíme peněženky, dokonce s tajnou kapsičkou.“ Zdá se, že o práci s odpadky je dnes největší zájem. „Ano, vypadá to tak, nevím proč,“ říká jedna ze starších dívek, která dohlíží, aby se přeci jen dětem nic nestalo.
Jak se ovšem zdá, Berlín nemusí mít o svou budoucnost starost. Minimálně popelářů bude mít v budoucnu dostatek.
Zvětšit mapu: poloha FEZitty v Berlíně
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Konec Muska v čele úřadu pro efektivitu. Zanechává chaos, angažovat se bude i dál, říká amerikanista
-
Sněmovní obstrukce: přibývá projevů mimo body i nočních jednání. Nejvíc mluví Babiš s Okamurou
-
Ustojí Evropa ‚brutální‘ půlrok? Odpověď na Trumpa by měla být chirurgicky přesná, tvrdí expert
-
Voličské překryvy: ANO má k sobě natěsno přivázáné ostatní opoziční strany a může je luxovat