Jakub Wehrenberg: Je mi nejlíp, když jsem schovaný v přenosovém voze

18. leden 2016

Největší audioportál na českém internetu

Jakub Wehrenberg | Foto: Jana Kudláčková, Český rozhlas

Hostem v pořadu Až na dřeň je herec Jakub Wehrenberg. Připravila Kateřina Kubalová

Narodil se ve Vsetíně a od dětských let hrál. Dnes se věnuje hlavně režii, dabingu a také hudbě. Léta už hraje v kapele Hamleti. Proč herec, kterého proslavil film Báječná léta pod psa a seriál Zdivočelá země, nemá rád popularitu? I o tom mluvil Jakub Wehrenberg v pořadu Až na dřeň.

Báječná léta pod psa

Jakuba Wehrenberga si snad všichni okamžitě spojí s rolí Kvída ve filmu Báječná léta pod psa. Jak na něj vzpomíná? „Bylo to krásný natáčení. Vlastně jsem tenkrát zároveň natáčel ještě dva jiný filmy, točil jsem tři věci najednou. A potom už nic, nebo skoro nic. Od tý doby se věnuju jiný profesi,“ popisuje Jakub svoji cestu od herectví k režii.

Teď režíruje a o práci rozhodně nemá nouzi. „Každý týden vyrábíme kvantum pořadů. Ale jednou bych se hraní ve filmu nebránil. Třeba se něco vyvrbí, snad ještě nekončím.“ A přiznává, že nejlíp mu je v režii nebo v přenosovém voze: „Já to mám takhle nastavený, nejsem takovej extrovert a je mi líp na druhý straně, za kamerou.“

Hamleti

Nejlepším odpočinkem pro Jakuba je – zase práce. Odpočívá totiž při koncertování s kapelou Hamleti. „Je to zábava, odreagování se a výdělek v jednom. Já s nimi odpočívám s kytarou. Hamleti fungují už 20 let, je to vlastně skupina spolužáků z konzervatoře, herců. Je to hrozně fajn.“

Kapela nejdřív hrála kamarádům na mejdanech a v klubech, později si ale vyzkoušela i velká pódia. „Slavní nejsme, kdysi před deseti, patnácti lety jsme se chtěli prosadit, ale to se nepovedlo,“ říká Jakub. Hrají pouze převzaté skladby, ne vlastní tvorbu. „Když se nám něco nelíbí, tak to zahrajeme a uděláme si z toho legraci. My jsme vlastně parodický seskupení,“ uzavírá.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.