Nákladové nádraží na Žižkově má šanci stát se znovu kulturní památkou, ministryně kultury ale váhá
Proč nebylo Nákladové nádraží Žižkov vyhlášeno kulturní památkou a jaký bude jeho osud? O těchto otázkách včera diskutovali zástupci občanského sdružení Tady není developerovo s ministryní kultury Alenou Hanákovou. Aktivisté chtěli navázat na spolupráci, kterou udržovali s Jiřím Besserem.
Osud nákladového žižkovského nádraží je stále nejistý. Funkcionalistické nádražní budově, která vypadla ze seznamu kulturních památek, hrozí, že bude muset ustoupit stavbě Jarovské spojky. Proti tomu se ale už dříve postavilo občanské sdružení Tady není developerovo, které bývalému ministrovi kultury Jiřímu Besserovi předalo i čtyřtisícovou petici. Zástupci sdružení se ohledně osudu žižkovského nádraží obrátili také na novou ministryni Alenu Hanákovou, aby jí celou situaci přiblížili.
„My jsme se pokusili vysvětlit, jak to směřujeme k architektonické soutěži, že nechceme, aby tam byla pustina, ale že chceme, aby se to území transformovalo do podoby velkoměstské čtvrti na určité úrovni," zmínil hlavní body jednání Matěj Stropnický ze sdružení Tady není developerovo.
Ani po hodinové diskuzi ovšem ministryně nezaujala jasné stanovisko ke znovuvyhlášení chátrající budovy kulturní památkou, a tedy jejímu zachování.
„Protože jsem v situaci, kdy nemám dostatek informací, proto jsem byla vděčná za toto setkání. Probíhá správní řízení, které není ukončeno, takže vyjadřovat se k tomu nějak názorově - to ani nechci. Ale domluvila jsem se s paní starostkou, že Prahu 3 navštívím. Samozřejmě nějaký názor na to mám. Pravda je, že se předpokládá, že tam je památkových prvků, které stojí za ochranu, určitě více," říká ministryně kultury.
Kromě návštěvy Prahy 3 se má ministryně Alena Hanáková zúčastnit také výstavy týkající se transformací nádražních areálů v zahraničí a také konference se zahraničními odborníky. Zástupci sdružení do jednání s novou ministryní kultury vkládají velké naděje. Podle Matěje Stropnického je velká šance, že ke znovuvyhlášení objektu kulturní památkou dojde.
„Odbor památkové péče minule jednomyslně rozhodl pro prohlášení, tak je velmi obtížné, aby, když všechny posudky byly ve prospěch prohlášení památky, tentokrát rozhodnul jinak. Vlastník se následně může odvolat a pak přijde hvězdná chvilka paní ministryně, kdy po odvolání bude ona tou druhou instancí na prohlášení. Právě proto je důležité, aby se mezi tím ještě konala její návštěva. Mezi tím budeme mít ještě výstavu a konferenci, na které jsme ji pozvali," dodává Stropnický.
Protože v prvoinstančním řízení se o přidělení statutu památky zatím nerozhodlo, zohlednit by to měli i pražští zastupitelé při svém dnešním jednání o hlavních změnách v územním plánu. Pokud by nádražní budovu ze seznamu nevynechali, sdružení Tady není developerovo má připravenu námitku. I s jejím obsahem ministryni kultury Alenu Hanákovou při setkání seznámili.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Musíme stát na vlastních nohou, prosazuje povinnou vojnu Čunek. Podle Metnara chybí infrastruktura
-
Extraligové semifinále je kompletní. Hradec Králové v sedmém zápase série porazil Mladou Boleslav 3:0
-
Čecha soudí v Německu kvůli okrádání seniorů ‚šokovými telefonáty‘. Nejstaršímu bylo 91 let
-
Zemětřesení v Barmě je nejsilnější za 180 let. Režim může využít pomoc jako zbraň, říká ředitelka centra