Začíná Týden mozku. Zúčastnit se může každý

16. březen 2015
Zprávy

Akademie věd připravila v Praze sérii přednášek s názvem Týden mozku. Během pěti dnů vystoupí 13 expertů. Dozvědět se můžete o tom, jak náš mozek funguje, jak vnímá třeba zvuk nebo bolest. Řeč bude o tom, co způsobuje duševní poruchy nebo jaké jsou nejnovější trendy v léčbě mozku. Akce se koná už po sedmnácté, vstupné je zdarma a přijít může kdokoliv.

„Zajímavá bude přednáška profesorky Havrdové o problematice roztroušené sklerózy, kde se pomocí moderních léků dosáhlo poměrně velkých úspěchů a dnes máme řadu lidí, kteří by bývali skončili na vozíku. Profesor Raboch bude hovořit o tom, jak vypadá psychiatrická léčba u nás. Zcela nový pohled může přinést přednáška profesorky Sykové o kmenových buňkách," říká neurovědec Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd, který tradici Týdne mozku založil.

Sám bude ve středu přednášet o tom, jak vnímáme zvuk a hluk. Jak potvrdil, zabývá hlavně poruchami sluchu.

  • Začíná Týden mozku. Zúčastnit se může
    každý
    " style="">
    Začíná Týden mozku. Zúčastnit se může
    každý
    " style="">
    Začíná Týden mozku. Zúčastnit se může
    každý
0:00
/
0:00

„Začíná to už kolem pětadvaceti let, ale ten stav začíná být vážný až kolem šedesáti, sedmdesáti let, kdy má prakticky třetina až polovina populace problémy se sluchem. Poté diskutujeme s celou řadou lidí," říká.

Na přednášky může přijít kdokoliv, kapacita některých už je ale naplněná. Loni na přednášky zavítalo 1800 posluchačů.

„Jsou velmi často navštěvovány mladými středoškoláky, gymnazisty – chodí sem i celé třídy, ale vždycky přijdou i penzisté a občas vidíme i naše kolegy," prozradila Eva Syková z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd.

Mozek potřebuje trénink

Aby mozek vydržel svěží až do vysokého věku, je potřeba ho trénovat. Jak připomíná Richard Rokyta z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, podstatné je střídat psychická cvičení s fyzickou aktivitou.

„Pro kondici mozku a vůbec celého těla je potřeba nejen kondice duševní, ale i fyzická aktivita, protože pomáhá zlepšovat pochody v mozku, dokonce napomáhá tvorbě neuronů. Kombinace fyzické a psychické aktivity je velice důležitá."

I trénink musí být různorodý. Neměl by se zaměřovat jenom na známé luštění křížovek.

„Činnost musí být všeho druhu, musí být spojená s tím, že lidé musí mít kontakt se svým okolím," dodává profesorka Eva Syková.

autor: jch