Žižkovská televizní věž v Praze nabízí nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu u nás

1. díl: Žižkovská televizní věž v Praze nabízí nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu u nás. Zajímavosti o ní v seriálu Prahou křížem krážem zjišťovala Jolana Nováková.
Je vidět snad z každého místa v metropoli. Není divu, se svými 216 metry je nepřehlédnutelná. Stavěla se v letech 1985 až 1992 podle projektu Václava Aulického a Jiřího Kozáka. Věž ve stylu high-tech se skládá ze tří válcovitých ocelových tubusů a tří kabin.
Nový vysílač měl původně stát na Petříně, odkud se v počátcích televizního vysílání šířil signál prvního a poté druhého programu ČsT (a ještě z Cukráku). Pak se hledala další místa, aby pokrytí signálem bylo dostatečné.
Praha není rovinatá, a tak bylo potřeba najít místo, kde je vyšší terén, aby byla signálem pokrytá celá metropole. Zkoumalo se 17 lokalit. Ta „vítězná“ musela mít vhodné podloží a nesměly nad ní vést letecké koridory. Nakonec padlo rozhodnutí postavit televizní věž v Mahlerových sadech na Žižkově.
Věž je z technického hlediska unikátní – její výkyvy jsou eliminovány speciálními kyvadly uvnitř konstrukce. První z kabin (s restaurací) je umístěna ve výšce66 metrů. Druhá kabina – nazvaná Observatoř – nabízí pohled na Prahu z výšky 93 metrů, pro návštěvníky je otevřená každý den od 8 do 24 hodin.
Najdete v ní dalekohledy, dotykové obrazovky s informacemi, speciální zavěšená křesílka ve tvaru bublin se zvuky Prahy a zhlédnout zde můžete také film o historii vzniku věže. Observatoř představuje nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu v České republice. Nad ní se nachází ještě třetí, nepřístupná kabina s vysílací technikou.
Do restaurace či na vyhlídku vyjedete výtahem. Než ale vstoupíte dovnitř, spočítejte při pohledu na věž z Mahlerových sadů mimina. Jsou černá, laminátová a po Žižkovské televizní věži šplhají od roku 2000. Vytvořil je umělec David Černý. Měli byste jich napočítat rovných deset.
Na Žižkovskou věž se vydali s Jolanou Novákovou v seriálu Prahou křížem krážem v týdnu od 12. do 18. ledna. Všechny díly najdete v našem audio archivu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.