Nehorázný

29. listopad 2004

Jedna posluchačka, která nechce být jmenována, se mě e-mailem ptá na vznik slova nehorázný a pokud prý je to opak k výrazu horázný, posluchačku zajímá i tento výraz. Slovo horázný skutečně kdysi existovalo, ale přídavné jméno nehorázný není jeho opak.

Jde tu o podobný případ jako u nesváru a nestvůry, které nejsou opakem sváru a stvůry, ale vlastně synonymem nebo přesněji řečeno silnějším synonymem. Předpona ne- v těchto případech jen zesiluje základní slovo, odborníci onomu ne- také říkají nadbytečné. Takže nehorázný je totéž co horázný. Řekněme si, co slova nehorázný a také staré horázný vlastně znamenají. Podle Slovníku spisovného jazyka českého je nehorázný neobyčejně, nápadně, nadmíru velký, značný, silný, náramný, přespřílišný, za druhé příliš vybočující z obvyklého způsobu, přemrštěný, překvapující, nepředložený, nevhodný a slovník uvádí ještě třetí význam tohoto adjektiva: obhroublý, drsný. Když řekneme, že něco je nehorázná lež, je to lež velká, taková, až rozum zůstane stát, a když prohlásíme, že ten člověk se choval nehorázně, řekneme, že se choval hodně nevhodně, možná přímo obhrouble.

Michal Novotný

O původu slova nehorázný psal lingvista Josef Zubatý na počátku minulého století. České horázný a také třeba ruské gorazdnyj, které znamená šikovný, jsou z praslovanského gorazdn, které vzniklo z gótského garazds, výmluvný a také rozumný. Spojení mezi výmluvností a šikovností a dnešním významem slova nehorázný viděl Josef Zubatý v tom, že výmluvní lidé se chovají okázale, křiklavě sebevědomě, od čehož je už jen kousek k chování nevhodnému, nehoráznému.

Náměty, dotazy a připomínky mi můžete posílat na e-mailovou adresu michal.novotny@rozhlas.cz.

autor: Michal Novotný

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.