Ambulantní sterilizace jako spolehlivá antikoncepce? Ano, žádá o ni čím dál více žen

18. prosinec 2014

O ambulantní sterilizaci jsme mluvili v pořadu Třináctka Plus s MUDr. Martinem Charvátem, který je jedním z mála gynekologů u nás, který může tento zákrok ženám ve své praxi nabídnout. Nemocnice tyto zákroky provádějí pouze v případech jiných operací (např. císařského řezu), protože je pojišťovny nehradí. Pohlížejí na ambulantní sterilizaci jako na kteroukoli jinou antikoncepci, kterou si ženy také hradí v plné výši.

Ambulantní sterilizace je spolehlivá a trvalá antikoncepce. Provede ji odborný lékař a žena nemusí být už dále sledována. Oproti ní má hormonální antikoncepce své limity (pravidelné kontroly jaterních testů, nevhodnost pro ženy se špatnou srážlivostí krve apod.), stejně jako nitroděložní tělíska, která se zhruba po pěti letech musí vyměnit a 10 až 20% žen je netoleruje.

Žena po sterilizaci zůstává plodnou

Na sexuálním, hormonálním a dalším běžném životě ženy sterilizace nic nemění. Odpadá jí pouze stres z nechtěného otěhotnění, dokonce je i nadále plodnou. Pokud se v budoucnu rozhodne pro dítě, může počít i porodit díky metodám asistované reprodukce. O ambulantní sterilizaci může požádat každá žena starší 21 let.

  • O ambulantní sterilizaci jako spolehlivé antikoncepci tam, kde selhávají jiné možnosti, mluvil gynekolog Martin Charvát. Moderuje Ivana
    Navrátilová.
    " style="">
    O ambulantní sterilizaci jako spolehlivé antikoncepci tam, kde selhávají jiné možnosti, mluvil gynekolog Martin Charvát. Moderuje Ivana
    Navrátilová.
    " style="">
    O ambulantní sterilizaci jako spolehlivé antikoncepci tam, kde selhávají jiné možnosti, mluvil gynekolog Martin Charvát. Moderuje Ivana
    Navrátilová.
0:00
/
0:00

O co se přesně jedná?

„Sterilizace je, obecně řečeno, přerušení cesty mezi vajíčkem a spermií. Tím místem, kde se nejčastěji setkají, je vejcovod. V něm dojde k oplodnění a vajíčko pak doputuje do dělohy, kde roste. Tím, že se přeruší či zneprůchodní vejcovod, se vajíčko se spermií nepotkají. Když se tento zákrok dělá operačně, v rámci jiného výkonu, vejcovod se přepálí nebo zaváže, je pro to řada technik. Pokud se to dělá ambulantně, hysteroskopicky, zevnitř se do vejcovodu vpraví malý proužek, který způsobí, že sliznice sama ve vejcovodu sroste. Nepříjemnost tohoto výkonu se dá srovnat se zavedením nitroděložního tělíska," vysvětluje gynekolog Martin Charvát.

Výkon tedy nepotřebuje žádnou anestézii, někdy je možné podat citlivější ženě analgetikum, které běžně užívá např. při menstruačních bolestech.

Riziko selhání ambulantní sterilizace je 2 ku 10 tisícům. Dnes o ni týdně žádají až desítky žen, což je oproti praxi před rokem a půl obrovský nárůst.

autor: Ivana Navrátilová

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.