Cibule, česnek, tvaroh, olej a hlavně sůl, to je zaručený recept na podzimní neduhy
Jak vyzrát na podzimní nemoci pomocí přírodní a celostní medicíny, nám v pořadu Třináctka Plus radila paní doktorka Vladimíra Strnadelová z Institutu celostní medicíny.
Pro zdraví je důležitá imunita. Tu si budujeme dlouhodobě správnou stravou, aby dobře fungovaly hlavně tenké střevo, plíce a ledviny.
Tenké střevo
- strava tepelně upravená, ovoce (kompoty bez cukru) a zelenina (kvašená je nejlepší), méně masa, obiloviny (vyjma pšenice a bílého pečiva) a luštěniny
Plíce
- omezit mléčné výrobky (zahleňují)
Ledviny
- pít čaje, nejlépe bez theinu a tříslovin, zázvorový s medem až při viróze, ale bez citrónu (ten ochlazuje); určitě ne syrové šťávy z ovoce či zeleniny
Důležité je se ochlazovat, když je nám horko, a zahřívat se, když nám je zima. Zní to jednoduše a logicky, ale dosáhnout toho musíme zevnitř - správnou stravou, zvenku pak vhodnými "doplňky".
Jak se zahřát nejenom při zimnici?
Do trouby na sucho nasypeme na pekáč zhruba 1 kg soli. Ohřejeme ji na teplotu asi 220 stupňů. Ohřátou sůl nasypeme do bavlněného sáčku a ten si ovážeme kolem ledvin a necháme působit do vychladnutí. Můžeme opakovat i několikrát, ale vždy ohříváme sůl samotnou, ta pak nese a předává tepelnou energii.
Vhodné je to i pro děti, kterým můžeme navíc teplou sůl nasypat do misky a dát na ní bosé dětské nožičky. Tímto zaháníme nejenom zimnici při horečce, ale pomáháme si i s problémem studených rukou a nohou u lidí, kteří mají slabší funkci ledvin.
Jak se naopak ochladit při horečce?
Pijte vodu s citrónem nebo jablečným octem.
„Vynikající nápoj na regulaci teploty a snížení horečky je kuzu, zásaditý škrob, který koupíme ve zdravých výživách. Když se tento škrob uvaří, působí velmi dobře na zvládnutí horeček a také srovnává trávicí systém. U dětí se dává se šťávou z jablek," radí doktorka Strnadelová.
Jak na bolesti v krku?
Cucejte v ústech oloupaný stroužek česneku.
Dejte si obklad podle pátera Ferdy: nakrájíte cibuli s trochou anýzu, podusíte v malém množství vody a tuto teplou hmotu pak zabalíte do velkého kapesníku, přiložíte na krk, obalíte bavlnou a necháte působit asi půl hodiny do zchladnutí.
Ráno si na lačno dejte do pusy lžíci oleje a převalujte ho v ústech asi 15 minut, pak vyplivněte a malou lžičkou oškrábejte nános z jazyka, ve kterém by měly být škodliviny z dutiny ústní.
Jak na rýmu?
Stačí výplach nosu převařenou slanou vodou a opět se ohřívat při zimě a ochlazovat při horku.
Jak na kašel?
Vysaďte bílé pečivo a mléčné výrobky, abyste se nezahleňovali.
Na suchý kašel platí obklad z nahřátého tvarohu s česnekem, který si dáte přes bavlnu na hrudník natřený sádlem.
Na vlhký kašel zabere, když smícháte nastrouhanou syrovou bramboru s rozdrceným listem zelí a pár kapkami zázvoru, zahustíte moukou a dáte rovnou na hrudník, který pak omotáte bavlnou.
Jak posílit imunitu?
Pro posílení imunity na podzim a v zimě skvěle funguje tzv. Pickles, kvašená zelenina, kterou si lehce připravíte i doma.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.