Minietiketa: kalhotový kostým
Naše posluchačka z Žatce paní Sylvie Neradová reaguje na naší etiketu, ve které jsme si povídali o tom, jak by měl být oblečen muž při výběrovém řízení. Zajímá ji, jak je to u žen. Kamarádka jí říkala, že musí nutně přijít v kostýmu, ale se sukní. Kalhotový se prý nehodí. Je to pravda?
Milan Knotek, znalec etikety: „Paní Neradová, není to pravda, klidně si ten kalhotový kostým vezměte, stejně jako brambory se hodí skoro ke všemu, snad kromě plesu. Coco Channelová to tehdy vymyslela geniálně, možná by opravdu byla překvapená, jaké využití její móda má a kam všude pronikla.“
Alena Perková, moderátorka: „Mohl byste paní Neradové doporučit třeba nějaký typ kalhotového kostýmu?“
Milan Knotek, znalec etikety: „Přesné doporučení bych vydal podle situace, ale já nevím, o jakou pozici naše posluchačka usiluje. Jestli chce vypadat jako manažerka a působit tzv. kompetentně, měla by zvolit jednobarevný, společenský a decentní kostým – rozhodně bych v tomto případě nevolil výraznou barevnost, třeba sytě žlutý, světle zelený, červený, apod. Pokud paní Nováčková chce udělat ze společenského kalhotového kostýmu skutečně společenský oděv, tak si pod něj vezme jen podprsenku, ale pozor, všechno musí vypadat důstojně, ne příliš vyzývavě. V tomto případě musí být sako zapnuté, to nemusím asi připomínat.“
Alena Perková, moderátorka: „A když nejde o významnou pozici, ale třeba o místo telefonistky?“
Milan Knotek, znalec etikety: „Úspěch kalhotového kostýmu spočívá v tom, že může mít společenský i neformální charakter, takže jeho možné využití je obrovské. Naše posluchačka může ke kalhotovému kostýmu zvolit blůzu nebo košili, to je velmi častá varianta. Některé ženy ještě přidají vhodný doplněk, třeba šperk, bižuterii nebo šátek, záleží na vkusu.“
Alena Perková, moderátorka: „Takže závěr?“
Milan Knotek, znalec etikety: „Kalhotový kostým se na výběrové řízení hodí. A pokud si k němu vezmete jako doplněk vědomosti o oboru nebo o firmě, kam se hlásíte, tak to místo dostanete.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.