Canisterapie aneb Léčba lidské duše psí láskou

13. březen 2015

To, že pes patří na zahradu a nikoliv do postele s úsměvem vyvrací Andrea Tvrdá z občanského sdružení Elva help v Liberci. A není se čemu divit. Už řadu let navštěvuje se speciálně vycvičenými psy nejenom Domovy pro seniory, psychiatrické léčebny pro děti i dospělé, ale také oddělení následné péče v Krajské nemocnici v Liberci.

Právě zde čekají na Bíbu, fenku labradoodla, nejenom chodící pacienti, ale i lidé, kteří jsou po těžkém úrazu, nebo nemoci upoutáni na lůžko.

Lůžko je tak jediným prostorem, který alespoň na krátkou chvíli sdílí pes s nehybným a někdy i nereagujícím pacientem.

V průběhu tělesného kontaktu Andrea Tvrdá informuje pacienta, co se právě děje a co bude následovat. Výsledkem může být vyprovokování alespoň malého pohybu, nebo zvětšení slovní zásoby - například u lidí, kteří prodělali mozkovou příhodu.

  • Canisterapie aneb léčba lidské duše psí
    láskou
    " style="">
    Canisterapie aneb léčba lidské duše psí
    láskou
    " style="">
    Canisterapie aneb léčba lidské duše psí
    láskou
0:00
/
0:00

Poslechněte si, jak práce canisterapeuta vypadá v praxi…

autor: Iveta Kalátová

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.