Chcete mít klid na čtení? Zajděte si do liberecké knihovny pro špunty do uší!
Zajímavý barevný automat plný špuntů do uší mají pár dnů v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Novince říkají špuntomat a slibují těm, kteří ho využijí, naprosté ticho i v hlučných prostorách knihovny.
Určitě už jste to někdy zažili. Jste v knihovně, chcete se začíst do vybrané knížky, ale nedokážete se soustředit, protože vás neustále ruší okolní zvuky. Podobný problém už nebudou muset řešit návštěvníci Krajské vědecké knihovny v Liberci. Mají tam totiž špuntomat.
„Chceme nabídnout uživatelům, kterým třeba vadí takový ten normální šum, který v knihovně je, aby si sami udělali stoprocentní ticho,“ říká Dana Petrýdesová z liberecké knihovny, proč tam vůbec zajímavý barevný automat plný špuntů do uší nainstalovali.
Najdete ho v prvním patře ve studijním oddělením knihovny. „My jsme špuntomaty viděli v předchozích letech, když jsme byli na zahraničních exkurzích v Rakousku, kde to v knihovnách je běžné. Tehdy nám to trochu připadalo jako vtip - něco jako od Járy Cimrmana, ale v posledních několika měsících začal být špuntomat nabízen i v České republice a nás to úplně nadchlo,“ vysvětluje Dana Petrýdesová, odkud se v liberecké knihovně na pořízení špuntomatů inspirovali.
Vtipný a užitečný doplněk prý dokáže jeho nositeli snížit okolní hluk až o 35 decibelů. Taková věcička se dobře hodí třeba i na vysokoškolských kolejích - špuntomaty mají nejenom v Liberci na Harcově, k dispozici prý jsou i vysokoškolákům z Ústí nad Labem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.