Dabér Ota Jirák o Hele: "Hned jsem věděl, jak to bude mluvit"
Kdo by neznal legendární pořad pro děti Studio Kamarád, ke kterému o nedělních ránech usedaly a ještě stále usedají tisíce dětí těšící se na postavičky Jů, Hele, Mufa a Haryho Šoumena. Už třicet let dabuje jednu loutku Hele Ota Jirák. Jak vzpomíná na dobu začátků Studia Kamarád v 80. letech?
„Už si pomalu přestávám vzpomínat, protože to už je 33 let, co jsme s tím začali. Ale vzpomínám na to rád, za těch let se toho stalo tolik, že by to vydalo na román,“ říká známý český herec.
Původně ale měl loutce Hele propůjčovat svůj hlas někdo jiný. „Vzal to Milan Neděla, který se pak naneštěstí roznemohl, tak mě požádali znovu, jestli bych do toho nešel,“ připomíná Ota Jirák dobu zrození Studia Kamarád.
Loutka Hele se herci zalíbila napoprvé. „Jak jsem viděl toho panáka, tak se mně takhle roztáhla huba a hned jsem věděl, jak to bude mluvit,“ říká Jirák, který Heleho dabuje už přes třicet let.
A co vzkazuje posluchačům Českého rozhlasu Sever? To už si poslechněte ze záznamu rozhovoru…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.