Do Českého ráje se vrátili orli, jeřábi, sokoli i slavíci. Některé druhy ale zase mizí
Důvody k radostem ale i ke starostem mají ochránci přírody nad vývojem ptačí populace v Českém ráji. Některé druhy se vrátily, ale jiné mizí. Týká se to především pěvců. Proč to tak je?
Návrat sokolů, zahnízdění orlů či jeřábů, to jsou radostné zprávy. Jde však jen o několik párů, které se usídlily ve skalnatých a naštěstí většinou těžce přístupných místech.
Většinu ptačí populace ale tvoří menší ptáci a těch podle pozorování ubývá. Týká se to především pěvců, kterým ubývají dutiny stromů i hmyzí potrava.
Z větších ptáků v Českém ráji přestal hnízdit například dudek. Stojí za tím úbytek sadů a stromořadí ale i moderní podoby zahrad.
Centimetrové trávníky či okrasné cizokrajné druhy rostlin ptačí populaci tolik nevyhovují, jako zahrady, které měly i hospodářské využití. Ještě více se na stavu ptactva podepsal úbytek stromů, především ovocných sadů a stromořadí.
Jestli se tedy na jaře cvrlikání ptáků zase ozve, to závisí především na nás, na lidech...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.