Je pro mě svátek, když udělám pohádku, říká Jiří Chalupa
Princové jsou na draka. Určitě dobře znáte tuto českou televizní pohádku z roku 1980, kde si zahrála princeznu po boku Jana Čenského Ivana Andrlová. A právě scénář, který je základem k jakékoliv tvorbě pro televizi, napsal dlouholetý dramaturg a scénárista České televize, tvůrce pohádek a "duchovní otec" legendárního Studia Kamarád, Jiří Chalupa.
Samozřejmě, že za tu řadu let jeho působnosti v redakcích tvorby pro děti a mládež vzniklo více povedených pohádkových kousků. Můžeme jmenovat například Což takhle svatba, princi, Ať přiletí čáp, královno, Nudlové království, Vodník Jakoubek a další.
„Je pro mě svátek, když udělám pohádku, dnes bych ji měl napsat pro rozhlas,“ říká Jiří Chalupa, který jako malý kluk vyrůstal na pohádkách z rozhlasu, z nichž později čerpal inspiraci pro vlastní pohádkové kousky.
„Mě to úžasně formovalo, nedělní pohádka, já jsem se děsil, potil, bál, bral jsem to tak vážně a všechno si představoval,“ přiznává dramaturg ČT, podle kterého je rozhlasová pohádka více o fantazii než pohádka televizní.
„To je výhoda rozhlasu, že není konkrétní, princeznu i černokněžníka vidíte tak, jak je chcete vidět. Když se toho černokněžníka chcete bát, tak je daleko hroznější, než když v televizi nalíčí nějakého herce," usmívá se tvůrce pohádek a "duchovní otec" legendárního Studia Kamarád.
A o čem by Jiří Chalupa chtěl napsat pohádku pro rozhlas? Poslechněte si v přiloženém audiozáznamu…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.