Sponzoři chtěli za své peníze reklamu i ve středověku. Důkaz najdete v kostele kadaňského františkánského kláštera
Rozčilují vás reklamy a vadí vám děkování sponzorům na různých akcích? Vypadá to, že moderní doba se bez něčeho takového prostě neobejde. Jak ale dokazují poslední objevy ve Františkánském klášteře v Kadani, vůbec to není nic nového. Úlitby sponzorům byly nutné už ve středověku.
„Jedná se o postavy v naší velikosti, tedy o monumentální pojetí. Těch obličejů tu napočítáme patnáct. Jde o čtrnáct svatých pomocníků, patnáctá tvář patří ježíškovi na rameni svatého Kryštofa,“ vysvětluje Lukáš Gavenda, historik kadaňského muzea.
Pod touto malbou z 16. století se nachází ještě starší malba – možná s 15. století, pokud se to dokáže, půjde o nejstarší malby nejen v klášteře, ale pravděpodobně i v celé Kadani.
„Jsou to klečící donátoři, tedy sponzoři, bychom dnes řekli. Každý z nich má přitom u svého obličeje i jmenovku. Snažíme se spolupracovat s restaurátory a díky tomu jsme schopni přečíst ty jména – nejméně pět z nich je z rodu Fictumů, což byla rodina, která kolem roku 1450 přišla z Durynska do Čech,“ popisuje Gavenda.
Aby byly očím návštěvníků zachovány obě malby, bude ta starší odkrytá pouze z části. Sponzory z rodu Fictumů si ale zatím návštěvníci kláštera prohlédnout nemohou, protože s jejich odkrýváním budou mít restaurátoři ještě spoustu práce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.