Weesenstein a Děčín spojuje nejen historie, ale i spoječná péče o německé i české turisty
Česko-saské Švýcarsko - jeden region rozdělený mezi dvě země. V posledním desetiletí Češi a Němci spolupracují. Ať už jde o péči o přírodu nebo turistický ruch.
Dva nádherné zámky - Weesenstein a Děčín. Oba se tyčí na skalním ostrohu, oba po generace obývala stejná šlechtická rodina, podobná je i samotná jejich architektura. Už deset let jejich spojení utužují i společné projekty na podporu turistiky.
Sabine Buchheim ze zámku Weesenstein uvádí pro příklad výstavu na téma obchod v pohraničí.
„Tak jako Weesenstein i Děčín leží velmi blízko hranic, bylo tu podobné zboží a povolání, lodní cesty, takže to byla spojující a pokojná hranice...“
Na zámku Weesenstein čekají i na české turisty
„…A ještě stále je,“ umí ocenit Češka Kristina. Jako studentka na zámku Weesenstein pracovala a potom odešla dál do Saska.
„Tehdy jsem poznala Weesenstein a byla tu jeden rok jako praktikantka. A když přišla nabídka, ráda jsem se stala průvodkyní v češtině.“
Zámkem právě prochází skupina turistů z Teplic: „Bylo to dobré, velmi dobré, mnoho jsme viděli a slyšeli, bylo to velmi pěkné.“
I bez oficiálního průvodce si ale hosté mohou zámek prohlédnout. Návštěvníci mají všechno česko-německy a anglicky označené a popsané, ujišťuje Sabine Buchheim: „„Čeští návštěvníci si užívají toho, že si mohou vzít audioprůvodce a sami jít na prohlídku.“
K dispozici jsou letáky, které upozorňují na oba zámky. Některé návštěvníky to může inspirovat k výletu k sousedům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.