Zachránili budovu starého litoměřického nádraží. Teď tu je stylová kavárna
Ruiny a následná demolice, v lepším případě necitlivá přestavba. Tak končí mnoho opuštěných nádražních budov. Tento smutný osud se ale vyhnul nádraží na bývalé zastávce Litoměřice - město. Vloni ho vydražili manželé Plíhalovi - a zachránili ho.
Železniční zastávkou Litoměřice - město projela poslední parní lokomotiva v roce 1957. Trať byla přeložena blíže k řece, protože provozu přestal vyhovovat tunel pod historickou částí města.
Loni se nádraží dostalo do dražby. Podařilo se ho vydražit manželům Plíhalovým, kteří se o možnosti nádraží zakoupit dozvěděli jen dva dny před dražbou.
Oba mají k železnici blízký vztah, pan Plíhal na litoměřickém nádraží dokonce pracoval a paní Plíhalová tam jezdila za příbuznými. Do oprav se pustili loni na jaře a ještě nejsou u konce. K nádražní budově pořídili i parní lokomotivu a vybudovali tu zahradní restauraci s vtipným názvem - Káva s párou. S opravami ale nekončí - právě tu probíhá rekonstrukce kanalizace a přes zimu plánují rekonstrukci bytů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.