Severočeský underground, výslechy StB. Ústecké muzeum přibližuje život v 70. a 80. letech
Jaký byl underground v Ústeckém kraji? To se dozvíte na nové výstavě v muzeu města Ústí nad Labem. Je to součást Festivalu Sudety 2016, který pořádá Ústecká kulturní platforma. Do velké míry expozici připravili právě takzvané máničky. Výstava představuje nejen undergroundovou hudbu a vývoj punkových kapel jako například Šanov I, Do řady!, ale i život v době socialismu 70. a 80. let.
Nová expozice ústeckého muzea ukazuje návštěvníkům, jak vypadal severočeský underground na tematických panelech – nechybějí fotografie ani výstřižky z novin. Výstava taky připomíná i život ekologa, chartisty a polistopadového ministra životního prostředí Ivana Dejmala, který se narodil v nedalekých Trmicích.
Výstava upozorňuje i na stinné stránky života v 70. a 80. letech socialistického Československa, například na předvolání a výslechy na StB kvůli rozšiřování petice Několik vět – k vidění jsou dokumenty o zabavení knih při hraniční kontrole nebo rozsudek dvou odsouzených mužů, kteří museli jít na rok a půl do vězení, protože v hospodě zpívali – v dokumentu se píše, že „znevažovali společnost, používali vulgární výrazy.“
Výstava, věnovaná undregroundu na severu Čech, bude v ústeckém muzeu až do konce roku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.