Znáte Mumlavské vodopády?
Mumlavské vodopády najdete v Krkonošském národním parku nedaleko Harrachova. Patří k těm nejkrásnějším a největším v celé České republice. Svoje jméno dostaly podle říčky Mumlavy, nejmohutnější vodopád je široký kolem 10 metrů a voda z něj padá do hloubky 7 metrů.
Pokud přijedete do Harrachova autem, můžete pokračovat asi tři kilometry po asfaltové cestě k vodopádům, pokud pojedete autem, můžete přímo k nim dojet i zaparkovat.
Pokud se ale na Mumlavské vodopády vypravíte v zimě, počítejte radši s tím, že budou parkoviště plná – to kvůli lyžařům.
Mumlavské vodopády jsou také vděčným objektem pro filmaře – natáčela se tu Svatební cesta do Jiljí i Akumulátor I.
Na koupání Mumlava moc není, i v létě zde teplota vody nepřesahuje 10 stupňů, a tak se v ní koupou pouze opravdoví otužilci.
Návštěvu Mumlavských vodopádů doporučujeme spojit s prohlídkou Harrachova nebo spojit s výletem na Čertovu horu, odkud je krásný výhled do celého kraje.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.