Procházka tajemným Jabloncem nad Nisou
Po zajímavých a mnohdy i tajemných místech Jablonce nad Nisou se vydáme po trase tzv. vnitřního turistického okruhu.
Do Jablonce nad Nisou se dostanete snadno – autobusem, autem nebo vlakem. Vnitřní turistický okruh, který nás zajímá, měří 6,5 kilometru a začíná na Mírovém náměstí u radnice. Druhou zastávkou trasy je nejstarší dochovaná jablonecká stavba – kostel sv. Anny z konce 17. století. Při jeho jižní stěně stojí křížový kámen, památka na umrzlého Hanse Kleinerta z roku 1666. Od kostela půjdeme Tyršovými sady, přes železniční trať k vrchu Petřín s restaurací a rozhlednou. To už se nacházíme v jablonecké části Vrkoslavice. Pokračujeme směrem na Dobrou Vodu, k rulové skalce, zvané Vyhlídka. Němečtí starousedlíci jí říkali Schnuppstein. Majitelem pozemku se skalkou býval totiž sedlák Karl Neumann, alias Schnuppkarl, milovník šňupacího tabáku.
Desátým zastavením vnitřního turistického okruhu je asi nejzáhadnější místo Jablonce nad Nisou – Čertův kámen. Je to velký žulový balvan, který spočívá na čtyřech menších, takže připomíná západevropskou megalitickou sestavu, dolmen. Je ale přírodního původu. V kapli poblíž kamene se prý kdysi scházeli peněz chtiví vyvolávači ďábla. Jejich tajemné rituály měly úspěch – na Čertově kameni se zjevil pekelník s pytlem peněz. Právě v tu chvíli však přistihl rouhače farář. Dali se na útěk a zmizel i čert. Jen v kameni zůstaly rýhy a prohlubně, jak do něj vztekle bil ocasem. Od Čertova kamene se dostanete k Pivovarským rybníkům. Na jaře roku 1890 se u nich při bouřce pod veliký smrk schovala početná skupina místních dětí. Když začalo pod strom zatékat, rozutekly se domů. Jen o chvilku později do smrku uhodil blesk. Za to, že se nikomu nic nestalo, postavili místní občané v těchto místech pamětní kámen. Děti se podle nich zachránily jen zázrakem. Od Pivovarských rybníků se dáme zpátky, směrem do centra. Co dál, to už nechám na vás.
Zdroje:
Jablonec nad Nisou – oficiální stránky města
Martin Stejskal: Labyrintem míst klatých. Praha 2011, s. 322
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Prokop: Ženy chtějí pracovat, ale často nemůžou. Kvůli péči o děti či rodiče je systém penalizuje
-
ŽIVĚ: Experti politických stran rozebírají stav školství v debatě Česko 2025
-
Krvavé období, kdy se lámou charaktery. Padesátá léta nás odnaučovala slušnosti, popisuje Padevět
-
Smutný konec pro těžce zraněného ředitele dopravní policie, vedení sboru ho muselo propustit