Dlaždice pro dům Mikuláše Dačického z Heslova se vyráběly v pecích, vytápěných dřevem

23. říjen 2015

V opravovaném rodném domě Mikuláše Dačického z Heslova v centru Kutné Hory najdou návštěvníci kopie starých středověkých dlaždic, po kterých se bouřlivák, kronikář a básník sám možná kdysi procházel.

V centru Kutné Hory dokončují řemeslníci opravu rodného domu kronikáře, básníka a spisovatele Mikuláše Dačického z Heslova. První návštěvníci si tohle místo prohlédnou ještě před Vánocemi. Lákadlem bude třeba klenutá Biskupská kaple hned v přízemí, kde v zimě našli dělníci zbytky starých středověkých dlaždic pravděpodobně z přelomu 14. a 15. století. Podle nich nechalo město vyrobit věrohodné kopie. Dlaždice v těchto dnech restaurátoři pokládají na podlahu.

  • V domě Mikuláše Dačického z Heslova v Kutné Hoře natáčel Michal Trnka
    " style="">
    V domě Mikuláše Dačického z Heslova v Kutné Hoře natáčel Michal Trnka
    " style="">
    V domě Mikuláše Dačického z Heslova v Kutné Hoře natáčel Michal Trnka
0:00
/
0:00

„Dlaždice jsou vyráběné klasickým způsobem – tlačením do formy a jsou pálené v historických pecích, kde se topí dřevem. Tam jsou i rozdílné teploty čili dochází k částečnému deformování dlaždic. Každá dlaždice se musí i díky tomu, že je plasticky dekorovaná, několikrát protočit, aby ty dekory na sebe navazovaly. Je to zdlouhavá práce,“ vysvětluje Miloš Gavenda z restaurátorské firmy, která má práce na starosti. „Vzhledem k tomu že je tu podlahové topení , tak se ta pokládka nedělá klasickým způsobem, kdy se dlaždice dávaly do maltového lože, ale musí se dávat na lepidlo, které těm teplotám odolá,“ dodal restaurátor.

Dlaždice s motivem liliového kříže

Restaurátoři mají plné ruce práce

„Nové dlaždice vypadají jako nové. To je ten zásadní rozdíl oproti těm nalezeným, které jsou z části poškozené. Pro tu finální vyskládku je tu použitá malá část těch tvarových variant, které tu byly nalezeny. Jsou tu použity šestiboké dlaždice plus jejich poloviny, ale v rámci výzkumu jsme našli ještě i další díly,“ upřesnil archeolog Filip Velímský.

Velikostně je podle odborníků středověká dlaždice nadstandard a upoutá i svými motivy. „Samotný motiv liliového kříže, který je ve třech kosočtvercích umístěn, je hojně využíván už v raném středověku. Motiv, který je spojován s čistotou, je křesťanský motiv,“ dodal archeolog.

Věrohodné kopie starých středověkých dlaždic

Takzvaná Biskupská kaple, kde se našlo místo pro věrohodné kopie původních dlaždic bude v opraveném Dačického domě sloužit jako reprezentativní místnost. Návštěvníci z ní už brzy vstoupí do expozic hlavně českým památkám, spjatým s listinou světového kulturního dědictví Unesco.

autor: Michal Trnka