Kůže je také orgán, o který se musíme starat. Málo lidí to ale ví, říká Kateřina Cajthamlová

16. červen 2015

Největší audioportál na českém internetu

Opalování (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Jak ovlivní kožní problémy náš jídelníček a postavu? Nebo naopak můžeme špatným jídelníčkem zapříčinit vznik exémů? Je to dědičné nebo jen z jídla a psychiky?

Kůže je naše hradba proti vnějšímu světu, jde o velmi důležitý vylučovací a dýchací orgán. Když s kůží něco je, problém ovlivní celý organismus. Člověk může přežít s maximálně 70% poškozením kůže, jinak umírá. Což se bohužel často stává třeba při popáleninách.

Kožní onemocnění jsou obrovský psychogenní stresor, a protože už víme, že zvýšený stres může vést k tloustnutí, tak i kožní problémy k tomu mohou vést.

Základní funkce kůže? Musí být pružná

Pružnost je záležitost několika věcí, například našeho stáří, protože elastičnost, vazivo, které tu pružnost dělá, tak s věkem klesá. Nejelastičtější kůži mají malé děti. Pokud člověk měl monstrózní obezitu a významně zhubne třeba na polovinu svojí startovací hmotnosti, kůže se zpátky nemůže dostat.

Maminky, které mají vícečetné porody za sebou nebo porody dvojčat, také vědí, že ta kůže má limitní elasticitu. U těchto porodů nebo u rychlého ztloustnutí je možnost, že se elastické vazivo potrhá – udělají se takzvané strie – a potom se kůže zpátky už nikdy nevrátí.

Kůže slouží jako bariéra před přímým kontaktem s vnějším světem

Chrání naše vnitřní orgány, naše svaly se nemusí kontaktovat přímo s vnějškem, je to jakýsi náš obal.

Další funkce je ochrana proti infekci. Důležité je také pH kůže. Všichni vědí díky reklamám, že má být kyselé 5,5.

Ochrana před přehřátím a regulace teploty. V zimě se nám udělá „husí“ kůže, to je ještě z doby, kdy jsme měli srst.

Pigmentace nás chrání před efektem ultrafialového záření, čili před slunečním svitem.

Komunikační funkce – kůže má spoustu hmatových tělísek. Nejvíc jich máme na obličeji a na rukou. Hodně jich máme také na nohou, málo jich máme třeba na zádech. Tato funkce může být při onemocnění kůže výrazně narušena a může to člověka i izolovat.

Opalování (ilustrační foto)

Regulace růstu ochlupení – kde je onemocnění kůže na větším povrchu, může docházet k vypadávání chlupů, k omezení růstu vlasů, k vypadávání vlasů.

Adaptační funkce – určitá reakce na stav vnitřních orgánů. Když máme například žloutenku, tak nám žlučová barviva, která se nahromadí v krvi, zbarví kůži. Když máme chudokrevnost, dále při jaterních onemocněních se obvykle mění barva kůže, při onemocněních nadledvin a mohou vznikat při různých nemocech i různé vyrážky na typických místech. Je to zkrátka důležitý diagnostický prvek pro každého lékaře.

S tím souvisejí různá vrozená onemocnění kůže, zejména na viditelných oblastech těla. Ať už jsou to změny pigmentu, takzvané vitiligo, kdy ta kůže zbělá, nemá pigment. Takže člověk má bílé skvrny, něčím podobným trpěl pravděpodobně Michael Jackson, a tím trpěl celý život výrazně. Další, jsou to různé vrozené hemangiomy, které zbarví oblasti kůže červeně. Pokud je to v obličeji u dívky, tak to může být něco, co výrazným způsobem tu dívku traumatizuje.

Michael Jackson

Existují potraviny, které kůži prospívají?

Každý ví o beta-karotenu, jehož hlavním zdrojem je mrkev, karotka ideálně. To je barvivo, které nás v létě chrání před výraznou reakcí na sluneční záření.

Dále tu máme různé typy ořechů. Z nich jsou asi nejlepší brazilské ořechy. Dále ovesné vločky, obiloviny, olivový olej, sušené švestky, jablka, batáty, to jsou ty (sladké brambory) a tučné ryby. Každá vyjmenovaná potravina má na kůži jiný vliv.

Čeho se vyvarovat a naopak, co kůži dopřát?

Určitě je dobré vyloučit alkohol, nejíst příliš mnoho tuků, nejíst příliš mnoho uzenin, vyhýbat se mlsání místo jídla. Jíst pravidelně, chodit ven, otužovat se, pít dostatečně obyčejnou vodu, nejíst příliš mnoho sladkostí.

Nastrouhaná mrkev

Pokud někdo trpí na akné, měl by s ním jít nejdříve ke kožnímu lékaři, aby se zjistilo, jestli to není něco, co je třeba jednoduše řešitelné nějakou jinou úpravou než stravou. Akné totiž není jedna choroba. Akné je strašně mnoho druhů. Existují vrozené druhy, jizvící druhy apod.

autor: Kateřina Cajthamlová

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.