Marta Boučková: Odchod do důchodu je životní mezník

18. červen 2012

S psycholožkou PhDr. Martou Boučkovu jsme hovořili o tom, co prožívají lidé, kteří odcházejí do důchodu.

Povídali jsme si o tom, jak rozdílně mohou lidé toto životní období vnímat. Probrali jsme fáze, kterými procházejí. Mluvili jsme o tom, jaké problémy řeší. Věnovali jsme tomu, co jim může pomoci vše lépe zvládnout.

  • Psycholožka PhDr. Marta Boučková o tom, co prožívají lidé, kteří odcházejí do
    důchodu
    " style="">
    Psycholožka PhDr. Marta Boučková o tom, co prožívají lidé, kteří odcházejí do
    důchodu
    " style="">
    Psycholožka PhDr. Marta Boučková o tom, co prožívají lidé, kteří odcházejí do
    důchodu
0:00
/
0:00

Odborníci popisují věk po šedesátce jako rané stáří. Vnímání těchto lidí souvisí s jejich dědičnými předpoklady a životním stylem, kterým žili. Většina z nich už trpí různými chronickými onemocněními a ty mohou snižovat kvalitu jejich života.

Starší člověk se musí vyrovnat s řadou nepříjemných změn ve fyzické i psychické oblasti. Mimo jiné dochází ke zhoršení poznávacích procesů. Dostavují se poruchy paměti. Mění se emoční prožívání. Člověk je více labilní a nemá motivaci k novým činnostem. Objevuje se nejistota a snížená sebedůvěra.

Někteří lidé se stávají samotářskými a odmítají kontakt s druhými lidmi. Pokud žije takový člověk s životním partnerem, jeho vztah nabývá po odchodu do důchodu na významu. Manželský partner má velkou hodnotu, protože je vždy nablízku, představuje podporu i porozumění.

Důležitým mezníkem je odchod do důchodu. Někteří lidé do důchodu odcházejí rádi, jiní mají pocit ztráty naplnění života. Adaptace na důchod probíhá v několika fázích. Jde o přípravu na důchod, reakci na změnu, fázi deziluze a postupného přizpůsobování nové životní situaci a adaptaci na životní styl důchodce. Člověk si postupně vytvoří nový denní režim a rozvrhne si činnosti, které bude vykonávat.

Ročně odcházejí v ČR do důchodu desítky tisíc mužů a žen. Podle odborníků jim v lepší adaptaci na toto životní období pomůže, když si vytvoří vlastní denní režim. Důležité jsou i jejich harmonické vztahy s životním partnerem, dětmi a vnoučaty, příbuznými nebo známými.

Vedle pozitivních věcí spojených s odchodem do důchodu, jsou také změny méně příjemné. Nejdiskutovanější z nich je podstatné snížení příjmu nepracujících seniorů. Průměrný starobní důchod v ČR je zhruba poloviční proti průměrné mzdě zaměstnance. Je to velký pokles příjmů, který mnozí považují za největší problém důchodového období.