Tajemné Železné hory. Nová kniha mapuje krajinu, kameny i příšery

3. květen 2024

Netušeně krásná místa, svět starých stromů, louky se vzácnou květenou, zadumané hrady na kopcích a veselé zámky v údolí. To všechno podle autora Vladimíra Rozehnala najdeme v nové publikaci.

„Knihu jsme psali společně s mojí paní. Podílel se na ní i můj bratranec Tomáš Rozehnal, archeolog Vít Vokolek anebo popularizátor paleontologie Vladimír Socha, který napsal kapitolku Pravěká moře východních Čech. Třeba na lokalitě Deblov jsou stopy pradávných živočichů, jak lezli po mořském dnu. Taky jsou tam připomenutí obří ještěři, kteří se u nás v té křídové době pohybovali. Některé příšery podobné lochnesce se našly i na území Pardubického kraje,“ říká.

Autor Vladimír Rozehnal představuje novou publikaci

Strategická poloha

Vlastivědné dílo Tajemné Železné hory zahrnuje více než 320 originálních barevných fotografií, mapky, QR kódy a doslova vybízí, aby se tam čtenář osobně vydal. „My jsme ho podle řek rozdělili na 3 části - Od Polabí k Choltické oboře, Nad řekou Doubravou, Krajinou Chrudimky.“

Čtěte také

Rozehnal upozornil taky na to, že Železné hory leží ve středu republiky a jsou tak ze všech stran dobře dostupné. „Úplně nejdostupnější jsou pro obyvatele Pardubic. Z Dukly se po nové magistrále dostanete za 12 minut do Slatiňan a když pokračujete dalších 12 minut, tak už jste v Trhové Kamenici, tedy nejvyšším městečku, kde je možné si na okolních kopcích v zimě zalyžovat. Jinak Železné hory vymezují města Chrudim, Čáslav a Chotěboř. Týká se tak tří krajů najednou.“

Co dřív lidé používali místo sirek? A jak to souvisí se Železnými horami? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související