Toyen Mileny Steinmasslové: schopnost žít v samotě zodpovědnosti

7. květen 2024

Svobodomyslá malířka a celosvětově uznávaná představitelka československé meziválečné avantgardy Toyen dostala další jevištní podobu. Po Švandově divadle se k jejímu odkazu hlásí i Divadlo Kolowrat. Surrealistická inscenace Toyen – Všechny barvy samoty, opírající se o umělčino dílo, vznikla díky producentskému zápalu herečky Mileny Steinmasslové.

„Toyen uměla jednu věc, kterou já se učím ve svém pozdním věku – nepotřebovat potvrzovat. Ona se rozhodla, nepotřebovala to nikomu vysvětlovat, odůvodňovat, ona to udělala, ale potom taky nesla všechny důsledky. Platila a nevadilo jí to. Tahle schopnost mít samotu zodpovědnosti za své volby, za svůj život, za svůj kumšt, za své lásky, za všecko - to je prostě obdivuhodné,“ vysvětluje jeden z důvodů svého obdivu vůči Toyen, který se propsal i do názvu inscenace, Milena Steinmasslová. Po boku interpretky slavné malířky a zároveň iniciátorky projektu seděla v našem studiu režisérka Tereza Karpianus, která dodává: „Ctily jsme Toyen, která je rezervovaná, cudná, tajnůstkářská. A hlavně jsme se opíraly o její dílo a nezajímaly jsme se o takové věci, které zajímají novináře nebo bulvár, jako s kým spala nebo jak to měla s genderovou identitou. Ano, to je zajímavé, ale není to úplně to, co mě zajímalo na jevišti.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.