Taneční projekt Different v divadle PONEC: Nechat jinakost vzájemně působit

Zdenka Svíteková, Barbora Látalová: Different. Dokument inspirovaný stejnojmenným tanečním projektem divadla Ponec v rozhovorech s jeho protagonisty zkoumá, jak naše různorodé činností dokáží vytvořit jeden celek, který roste.
„Není ani třeba hledat cestu, jak být spolu se všemi našimi rozdíly, jako spíš si uvědomit, že setkávat se a nechat naši jinakost vzájemně působit, je jediná cesta, jak být spolu.“ Tuto myšlenku zpracovává taneční představení Different, jehož autorkami jsou Barbora Látalová a Zdenka Brungot Svíteková.
V dubnu 2015 dostaly autorky příležitost v rámci mezinárodní sítě BeSpectACTive!, jehož českým partnerem je Tanec Praha, vytvořit nové taneční představení. Tato evropská sít partnerů si klade za cíl rozvíjet koncept aktivních diváků. Dávat například divákům příležitost stát se součástí vzniku díla. Projekt byl rozvíjen v průběhu tří rezidencí v divadle PONEC v Praze, Bakelit Multi Art Centre v Budapešti a v lublaňském Plesni Teatru.
Čtěte také: Krajina o frekvenci 67 Hz

„Na počátku naší cesty bylo slovo ‚different‘. Položili jsme si otázky: co vede k potřebě odlišovat se a odkud tato potřeba vychází? V první řade ale, co to vlastně znamená different? Jak a čím se projevuje? A také jak ho vnímáme – jaké jsou limity, kde je hranice? Jaký je náš vztah k odlišnosti? Společně s profesionálními spolupracovníky, dobrovolníky a diváky jsme nacházeli cestu labyrintem možných odpovědí,“ píší autorky o projektu.
Podívejte se na trailer k představení:
Spoluautorka projektu Zdenka Brungot Svíteková o konceptu představení říká: „Different není dualita. Ani oddělení či vymezení. Different je pluralita názorů, reakcí, dávání prostoru. Naslouchání, rozhodování a konání, které dohromady vytvoří jeden celek. Hranice mezi jevištěm a hledištěm je propustná a flexibilní. Často závisí jen na tom, jak si ji natavíme my sami.“
Důležitým prvkem celého projektu bylo naslouchání. Lidský hlas a střípky slov z rozhovorů poslužily k tvorbě zvukové stopy pro představení. Autorky spolupracovaly přibližně se čtyřicítkou dobrovolníků z Prahy, Budapešti a Lublaně, s lidmi bez rozdílu původu, věku, genderu či příslušnosti k nějaké skupině. Důležité bylo, aby měli účastníci minimální, nejlépe žádnou, zkušenost s jevištěm.

Autoři: Zdenka Brungot Svíteková, Barbora LátalováZvukový mistr: Radim DleskDramaturgie a režie: Eva Nachmilnerová
Nejposlouchanější
-
Marie Šedivá: Studánko, studánko hluboká... Komedie o trnité cestě mladé zpěvačky za slávou
-
Nepříjemná ústřice. Josef Kemr a Stella Zázvorková v komedii o nečekaném vyústění služební cesty
-
Peter Karvaš: Sedm svědků. Detektivka ve hvězdném obsazení otevírá otázky po občanské odpovědnosti
-
Arnošt Goldflam: Pavel, Pavel a Pavel. Jak dospět v muže vedle pánovitého tatínka?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.