David Kalhous, klavírista
Je docela běžné, že čeští umělci získávají větší uznání v zahraničí než doma. Platí to i o vynikajícím klavíristovi Davidu Kalhousovi.
Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.
Po absolutoriu pražské konzervatoře (prof. Jaroslav Čermák) a AMU (prof. Emil Leichner) vyrazil do ciziny. Na vídeňské Hochschule für Musik und darstellende Kunst studoval v mistrovské klavírní třídě Paula Badury-Skody. Další cenné zkušenosti sbíral na Rubin Academy of Music v Tel-Avivu a na Yale University, jeho profesory byli Victor Derevianko, David Northington a Peter Frankl.
Byl též účastníkem Santa Barbara Music Festival v Kalifornii, kde studoval klavír a komorní hru u Jerome Lowenthala. V roce 2013 dokončil pod vedením Ursuly Oppens doktorandský program na Northwestern University v Chicagu disertací věnující se klavírnímu dílu Leoše Janáčka.
Patří k těm muzikantům, kteří chápou povinnost interpreta věnovat pozornost soudobé hudbě, dílům svých vrstevníků. A tak vedle skladeb velkých jmen hudby 20. století, jako jsou Morton Feldman, György Ligeti, Steve Reich, John Cage a mnozí další, inspiroval sedm českých skladatelských osobností mladé generace k vytvoření nových skladeb, které na podzim bude natáčet a uvádět v koncertní život.
David Kalhous vystoupil s řadou českých orchestrů, je pravidelně zván na koncertní pódia v Izraeli a v USA, kde v současné době žije. Od roku 2014 je řádným profesorem klavírní hry na Florida State University College of Music, ale pravidelně se vrací (se svou americkou manželkou Clarou a dcerou Sárou) v době univerzitních letních a vánočních prázdnin domů, do Čech.
Je tu i v současné době. Srovnání života hudebníka a profesora u nás a v USA bylo nesmírně zajímavé, stejně jako téma soudobé hudby v koncertním životě.
Nejposlouchanější
-
William Shakespeare: Bouře. Úchvatná marnost lidského života v geniálním překladu Martina Hilského
-
Život plný krás a Nevěsta pro dlouhou noc. Dvě tajemné povídky Ondřeje Neffa
-
Maxim Gorkij: Zykovovi. Poslechněte si Hru pro pamětníky!
-
Hans van Ooyen: Poslední případ komisaře Benka. Vladimír Ráž jako neústupný kriminalista
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.