Jaroslav Mihule, muzikolog, autor publikací o Bohuslavu Martinů
Přední český muzikolog Jaroslav Mihule, který se dlouhodobě věnuje tvorbě Bohuslava Martinů, se za svého života setkal s mnoha významnými osobnostmi, mezi nimiž mj. byli Jan Patočka, Paul Sacher, Josef Sudek, Zdenka Podhajská, Vlastimil Rada a Rudolf Firkušný.
Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.
Jaroslav Mihule, muzikolog, autor publikací o Bohuslavu Martinů. Moderuje Ivan Ruml.
Loňský pětaosmdesátník Jaroslav Mihule byl od roku 1959 lektorem na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. O třicet let později prorektorem v první kolegiu demokratické obrody univerzity, později proděkanem její Pedagogické fakulty a první velvyslancem České republiky v Nizozemsku. Nedávno vydala Městská knihovna v Poličce Mihuleho Hudební eseje a morality, v nichž naleznete zajímavé náměty k zamyšlení: o demokracii, svobodě, svědomí, naší hymně, našem charakteru, o velikosti a kráse umění Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů.
O hudební transcendenci posledně jmenovaného skladatele Jaroslav Mihule ve své nové knize píše: „Se vstupem do dvacátého století začíná pro Martinů nevyhnutelný proces zbavit se přílišného sepětí s jedinečnou domácí romantickou tradicí, jež se nyní mohla snadno stát poutem brzdícím osobitost a svobodný rozlet. Protiváha se před ním vynořila velmi záhy. Takřka instinktivní příklon k francouzské kultuře se začal u Martinů utvářet již za jeho studentských let a vázal se stejně tak k hudbě jako k literatuře, výtvarnému umění i jazyku samému. Brzy vzal na sebe podobu inspiračního zdroje prýštícího ze slovesného umění románského.“
V tomto duchu se nesl stominutový pořad, v němž jste mimo jiné slyšeli ukázky z Kuchyňské revue, Pátého dne páté luny, Českých madrigalů a Pohádky o ševci ze Špalíčku.
Nejposlouchanější
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Anna Bolavá: Do tmy. Příběh osamělé ženy, jejíž vášeň pro sběr bylin se mění v chorobnou posedlost
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.