Kateřina Bečková, předsedkyně Klubu za starou Prahu
„Mám takový památkářský prazážitek, když jsme jely s maminkou tramvají Chotkovou silnicí a v zatáčce se zrovna boural velký dům. Bylo to asi v roce 1965, mně bylo osm let a toho domu mi bylo líto. Doteď v těch místech stojí socha lva od bratří Maxů a ten lev mi tu ranou emoci připomíná."
Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.
Kateřina Bečková nás v úterní Telefonotéce pozvala k procházce Prahou, jak ji možná neznáme.
Společně s vybranou hudbou jsme navštívili místa spojená se jmény slavných českých skladatelů a hovořili jsme o mnoha realizovaných i navrhovaných architektonických změnách nejen v pražském městském centru.
Kateřina Bečková je také autorkou několika knih z oblíbené řady „Zmizelá Praha“ a dlouholetou předsedkyní občanského sdružení Klub za starou Prahu. „Klub nemá žádné pravomoce. Je to občanské sdružení, které sleduje, co se v Praze děje. Můžeme napsat své stanovisko a doufat, že k němu bude při schvalovacím řízení přihlédnuto. Úspěšnost bývá sporná…“
Čtěte také: Kurátorka Muzea hl. m. Prahy Kateřina Bečková o architektonické paměti městaBourání s Kateřinou Bečkovou
PhDr. Kateřina Bečková studovala teorii kultury na FF UK, od studií pracuje v Muzeu hl. m. Prahy jako kurátorka sbírky historických fotografií a Langweilova modelu Prahy. Knižně publikuje zejména k tématům "zmizelé Prahy" a proměny pražské zástavby v 19. a 20. století.
Spolupracuje též s Národním památkovým ústavem a jeho odborným časopisem Zprávy památkové péče. Zájem o vzhled Prahy, ochranu památek a pražskou realitu ji přivedl k občanské aktivitě v Klubu Za starou Prahu, jehož je předsedkyní od roku 2000.
Čtěte také: Archiv odvysílaných dílů Telefonotéky.
Nejposlouchanější
-
Japonsko je země průměrů, odchýlení vede k šikaně, říká japanolog Jan Sýkora
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.