Myslet po svém
Kulturní časopis Revolver Revue není jen progresivním periodikem, které představuje současné umění v nečekaných formách a kontextech. Revolver Revue zároveň ztělesňuje životní postoj, jehož kořeny sahají do českého undergroundu. Právě proměnu časopisu v demokratických poměrech, stejně jako budoucnost české alternativní kultury vůbec, sleduje komponovaný dvouhodinový pořad Ivany Myškové Myslet po svém, natočený k letošnímu 25. výročí této ojedinělé umělecké platformy. Vysíláme v pátek 1. října od 20 hodin.
Literárně-výtvarný časopis Revolver Revue pod názvem Jednou nohou v roce 1985 založili publicista Ivan Lamper, výtvarník Viktor Karlík a spisovatel Jáchym Topol nejprve jako samizdat. Po roce 1989, tedy od 14. čísla časopis vychází oficiálně a vytváří mezioborovou platformu pro současné umění. V roce 1995 redakce zakládá Kritickou Přílohu Revolver Revue, v níž publikuje výhradně uměleckou kritiku i texty kriticky reflektující společenské a mediální jevy. Po zániku Kritické Přílohy vzniká knižní kritická řada. Už od samizdatových počátků existuje Edice Revolver Revue, která představuje nejen českou, ale i překladovou literaturu, např. texty Witolda Gombrowicze.
Po celou dobu své pětadvacetileté existence Revolver Revue neslevuje ze svých nároků a bez ohledu na ideové nebo ekonomické požadavky objevuje autory, kteří se vymykají hlavnímu proudu a svým uměleckým jazykem výrazně ovlivňují podoby současného umění.
V pořadu Myslet po svém hovoří: Terezie Pokorná, Viktor Karlík, Marek Vajchr, Jáchym Topol, Zbyněk Hejda, Ivan Matoušek, Martin Langer, Pavla Pečinková, Miroslav Petříček a další. Texty interpretují: Marie Málková a Jiří Ornest. Hudba: Velvet Underground, Agon Orchestra, Národní třída, Plastic People, WWW, Monika Načeva. Na pořadu Ivany Myškové spolupracovali Dominik Mačas a Vladimíra Bezdíčková.
Nejposlouchanější
-
Deník zloděje. Autobiografický příběh padlého anděla Jeana Geneta
-
Jiří Bartoška v hlavní roli hry o osamělosti a naději na americkém předměstí
-
Eli Beneš: Nepatrná ztráta osamělosti. Oceňovaný debut současného českého spisovatele
-
Boualem Sansal: Němcova vesnice. Slavný román vězněného alžírského spisovatele
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.