Osudy umělce, performera a vysokoškolského pedagoga Milana Kohouta
V pětidílném pořadu Osudy poznáme umělce, performera a amerického vysokoškolského pedagoga Milana Kohouta. Ve vyprávění se vrací k undergroundové kultuře komunistického Československa v sedmdesátých a osmdesátých letech a ke své emigraci do Spojených států.
Milan Kohout se narodil v roce 1955 v Plzni , kde získal diplom inženýra elektrotechniky. Byl nezávislým umělcem takzvané druhé kultury a součástí československého undergroundu. Později se stal signatářem a aktivistou občanské iniciativy lidských práv Charta 77. V roce 1986 byl pro svou politickou a kulturní činnost vyhoštěn z Československa. Po dvou letech strávených v uprchlickém táboře v Rakousku dostal azyl ve Spojených státech. V současné době žije v Bostonu, kde učí na vysokých školách.
Stejně jako v Československu, tak i ve Spojených státech se Milan Kohout věnuje veřejné performanci, která má za cíl upozornit na problémy společnosti. Jeho práce se zaměřují především na téma lidských práv menšin, vyjadřuje kritiku americké ekonomiky, náboženství, mediální manipulace. Je členem skupiny Mobius a za svoji tvorbu získal celou řadu ocenění a grantů.
V režii Miroslava Buriánka připravila Květa Bodollová.
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Zemřel přední český psychiatr Cyril Höschl. Poslechněte si jeho vzpomínání v Osudech
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.