Bohumil Hrabal: Esej o Kytici

Úvaha o knize českého básníka a sběratele pohádek, lidových písní a říkadel. Uvádíme ke 150. výročí úmrtí Karla Jaromíra Erbena († 21. listopadu 1870). Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Esej Bohumila Hrabala se věnuje odkazu Karla Jaromíra Erbena, jeho nejvýznamnějšímu souboru básní a písní Kytice: „…když z hlubiny minulosti vybíral a sbíral české pohádky a české mýty a báchorky, z kterých pak dík své imaginaci sestavil a napsal básně, aby je uvil v kytici, knihu, ve které se velká moralita snoubí s krásou. V této Kytici pevnou čarou rozlišil mezi světlem a tmou, mezi Dobrem a Zlem, vinou a odplatou. Tak se Erben dobral počátku nejen české poezie, ale i filozofie; našel to místo, kde se poprvé zjevila podstata, vytrysknuvší z kolektivního povědomí, ve kterém splývá etika s estetikou.“
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Eli Beneš: Nepatrná ztráta osamělosti. Oceňovaný debut současného českého spisovatele
-
Deník zloděje. Autobiografický příběh padlého anděla Jeana Geneta
-
Peter Karvaš: Sedm svědků. Detektivka ve hvězdném obsazení otevírá otázky po občanské odpovědnosti
-
Molière: Misantrop. Komedie o tom, jak je těžké mít rád lidi
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.