Guillaume Apollinaire: Pražský chodec

16. prosinec 2010

Povídka Pražský chodec zakladatele moderní poezie, francouzského básníka Guillauma Apollinaira, je vstupní prózou souboru s názvem Kacíř a spol.

Text je inspirován autorovým pobytem v Praze roku 1902 a patří k nejzajímavějším textům zahraničních spisovatelů o tomto městě. Vypráví se v ní mimo jiné o jednom neobvyklém setkání... Překlad Jan Binder. V režii Petra Adlera účinkuje Boris Rösner. Pořad byl natočen v roce 1994.

Francouzský literární historik Pierre-Marcel Adéma uzavřel svou knihu o životě a díle Guillauma Apollinaira slovy: „Je nepochybně jediným básníkem, kdo s bezelstnou pýchou a hlubokou vírou v budoucnost předvídal v tomto verši ze sbírky Alkoholy: A budu se vzdalovat jak blýskavice uprostřed stínů. Osud, který se naplnil.“

Wilhelm Apollinaris de Kostrowitsky, budoucí básník Guillaume Apollinaire se narodil v Římě 26. srpna 1880. Krátký život zakladatele moderní poezie se uzavřel 9. listopadu 1918. Bylo mu osmatřicet let. Apollinairova nejrozšířenější kniha našla v době svého vydání pouhých dva tisíce čtenářů. A jen málo z nich si v listopadu 1918 uvědomovalo, jakou ztrátu utrpěla Apollinairovým skonem poezie. Dnes je Apollinaire považován za tvůrce moderní poezie, jednoho z absolutních básníků.