Johann Wolfgang Goethe: Egmont. Tragédie z období nizozemských bojů proti španělské nadvládě
Děj tragédie Goethovy hry Egmont čerpá z událostí, které předcházely nizozemskému povstání proti španělské nadvládě. Španělský král, bez dobré znalosti místních poměrů, se rozhodne do Nizozemí poslat bezcitného vojáka, vévodu z Alby, aby krvavě potlačil neposlušnost nizozemského lidu. Obětí represí se stane vévoda Egmont, přední zastánce svých krajanů. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Na Egmontovi pracoval Goethe 18 let a postupná změna původního autorova záměru je v něm patrná. Na počátku stál v popředí autorské pozornosti nespravedlivě stíhaný hrdina Egmont, postupem času se však soustředila na jeho protivníky – vévodu Oraňského a především plukovníka Albu.
Goethova tragédie končí smrtí hrdiny, ale je jasné, že se stane katalyzátorem dalších bojů za svobodu. Zatímco historický flanderský hrabě, generál a státník Lamoraal Egmont byl v době, kdy se tragédie odehrává, ženatý se Sabinou, vévodkyní bavorskou, a měl s ní dvanáct dětí, Goethe mu přiřknul romantický vztah s mladou měšťanskou dívkou, ale především duchovní sílu, díky níž se stal dobovým symbolem boje za svobodu proti vrchnosti, což dokládá i předehra Ludwiga van Beethovena z roku 1810. Její části využil jako scénické hudby i režisér Miloslav Jareš ve své inscenaci.
Související
-
Norbert Schmidt: Bauhaus a Goethe
Goethův dům ve Výmaru jsem navštívil vlastně jen z jakési vnitřní povinnosti. Po dvaceti letech jsem se znovu začetl do Fausta.
-
Martin Bedřich: Za Vilémem Meisterem
Dny letního volna jsem strávil na cestách, ve snaze stihnout toho v krátkém čase co nejvíc. Měl jsem s sebou Goethova Viléma Meistera léta tovaryšská.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.