Miloš Doležal: Jako bychom dnes zemřít měli
Životopisný portrét katolického kněze Josefa Toufara, mučedníka komunistického režimu.
Patnáctidílnou četbu poslouchejte na Vltavě od 12. února 2015 vždy v 18:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.
25. února 1950, před pětašedesáti lety, zemřel v Praze číhošťský kněz Josef Toufar, umučený příslušníky Státní bezpečnosti, jedna z prvních obětí komunistické ideologie. A následně byl zahrabán pod falešným jménem v rohu ďáblického hřbitova do šachty hromadného hrobu. Zemřel po měsíčním brutálním týrání, kdy ho soudruzi z StB nutili ke lživým výpovědím: Měl se přiznat k tomu, že v režii a z nařízení Vatikánu a biskupů manipuloval s oltářním křížkem v Číhošti, aby tím podvedl prostý venkovský lid.
To je pohnuté a krvavé finále životního příběhu Josefa Toufara, o kterém vypráví knížka Miloše Doležala nazvaná Jako bychom dnes zemřít měli (oceněná mj. v tradiční anketě Lidových novin jako Kniha roku 2012).
Základní pohnutkou k sepsání této knihy byla naléhavá touha pochopit, kdo Josef Toufar byl a co všechno v jeho údělu předcházelo dějství poslednímu. Léta pátrání, shromažďování dokumentů i svědeckých výpovědí tvoří opěrný systém díla. Autor nepojímá obsáhlý životopisný portrét patera Toufara jako chladné historické pojednání, nechybí v něm bezprostřednost ani humor, a přece ani o krok neustoupí požadavku na absolutní dokumentární věrnost.
Vzniklý celek je také důkladně vyvedenou kronikou života Vysočiny v první polovině minulého století, krajiny, jež v sobě nese stigmata hrdinů a mučedníků. Ne náhodou prohlásil básník a historik Zbyněk Hejda, že Doležal Vysočině vrací její paměť.
Účinkují: David Matásek a Jana Franková
Autor: Miloš Doležal Připravila: Jana FrankováRežie: Markéta Jahodová
Nejposlouchanější
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.