Nicolas Bouvier: Návod k použití světa
Netradiční cestopis švýcarského frankofonního cestovatele, spisovatele a básníka o jeho několikaletém putování přes Balkán, Turecko, Persii, Pákistán a Afghanistán. Četba, která vás vybídne k zamyšlení nad představami o báječné dovolené. V podání Miroslava Etzlera poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Švýcarský frankofonní cestovatel, fotograf, ikonograf, průvodce, muž mnoha povolání, spisovatel a básník Nicolas Bouvier (1929–1998) je autorem jednoho z nejzajímavějších cestopisů 20. století, zprávy o „pomalém cestování“ s názvem Návod k použití světa (1963, česky 2001).
Cestopis hovoří o jeho několikaletém putování přes Balkán, Turecko, Persii, Pákistán a Afghánistán. S Bouvierem cestoval malíř Thierry Vernet, který je autorem ilustrací knihy. Bouvierův Návod k použití světa ovlivnil celou generaci tzv. écrivains-voyageurs (spisovatelů–cestovatelů) a dočkal se řady reedic a překladů.
Nicolas Bouvier: Návod k použití světa (ukázka)
Bouvierovu osobitost nejlépe pochopíme z krátké citace z jednoho novinového rozhovoru z roku 1996: „Cestovatel by měl vůči cizím světům zachovávat maximální diskrétnost. Bouřlivými snahami o sblížení člověk spíš obtěžuje. (...) Cesta se povedla tehdy, když si ještě za dvacet let pamatuji její průběh. Ze všeho nejhorší je spěch. Je třeba nechat věci přijít k sobě, nechat je působit.“
Účinkuje: Miroslav Etzler
Překlad: Hana Zahradníčková
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno v roce 2007.
Nejposlouchanější
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.