Osudy Jiřího Grygara
Deset rozhlasových setkání s autobiografickým vyprávěním astrofyzika a neúnavného popularizátora vesmírných objevů Jiřího Grygara nabídne posluchačům Český rozhlas 3 - Vltava v rámci programové řady Osudy počínaje pondělím 11. února. Připravila Jana Špačková.
Jiří Grygar (1936) je jednou z nejvýznamnějších osobností české vědy. Vystudoval fyziku na přírodovědecké fakultě Masarykovy university v Brně a absolvoval studium astronomie na matematicko-fyzikální fakultě University Karlovy v Praze.
Pracovní režim J. Grygara je i dnes doslova ukrutný a jeho vytížení velké. Lze jej rozdělit na tři oblasti – věda, popularizace vědy a využití osobnostní vědecké prestiže pro prosazování zájmů vědy a základního výzkumu. Jiří Grygar je autorem řady původních vědeckých prací, knih, nespočetného množství článků v popularizačních časopisech, rozhovorů a přednášek.
V současnosti je čestným předsedou České astronomické společnosti a čestným členem Jednoty českých matematiků a fyziků a Slovenské astronomické společnosti. Jsou za ním významné funkce jako např. předseda Rady České televize, předseda Učené společnosti ČR nebo předseda Českého organizačního výboru Mezinárodního roku astronomie 2009. Je držitelem mnoha významných ocenění.
Navzdory velkému pracovnímu vytížení se ale Jiří Grygar věnuje také svým koníčkům. Mezi ně patří především cyklistika (ostatně je polním hejtmanem cyklo-astronomického spolku EBICYKL), dále je to vážná hudba a je také příznivcem Járy Cimrmana.
Nejposlouchanější
-
Jan Weiss: Sen o tisíci patrech. Fantaskní a vizionářské sci-fi ze třicátých let
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
-
Gaius Suetonius Tranquillus: Životopisy císařů. Náhled nejen do soukromí římských vládců
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.