Skrytá tvář Friedricha Nietzscheho. Komponovaný dialog písní a básní filozofa
Před 120 lety, 25. srpna 1900, zemřel ve Výmaru jeden z nejvlivnějších filozofů moderní doby Friedrich Nietzsche. K tomuto výročí uvádíme pásmo, ve kterém se představí jako básník a skladatel. Písně, klavírní skladby a básně pro vltavský Souzvuk připravila Věra Koubová. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Německý filozof Friedrich Nietzsche nalezl pro své umělecké nadání nejrůznější vyjadřovací prostředky. Jeho hudebnost ho přivedla až k vlastnímu komponování, intenzivní cit pro jazyk ho přiměl k básnění.
Přirozeně se jeho talent nejplněji rozvinul ve filozofii, v umění jasného a současně dramatického myšlení. Ale i tady se Nietzsche prosadil jako suverenní jazykový tvůrce, jeho význam pro literaturu německého jazyka bývá srovnáván s významem Lutherovým a Goethovým.
V Souzvuku uslyšíme vzorek Nietzschových uměleckých talentů: jeho písňové skladby, komponované většinou na německé texty jiných básníků, také skladby klavírní a dále překlady jeho básní do češtiny z knihy Dionýské dithyramby a jiné básně, které roku 1998 dvojjazyčně vydalo nakladatelství Aurora.
Písňové skladby uslyšíte v podání mezzosopranistky Olgy Černé a barytonisty Dietericha Fischera-Dieskau. Skladby klavírní zahraje Marie Vigilante.
Nejposlouchanější
-
Jiří Bartoška v hlavní roli hry o osamělosti a naději na americkém předměstí
-
Mám se tě bát Ailo? Poslechněte si rozhovor s umělou inteligencí, který získal Novinářskou cenu!
-
Antoine de Saint-Exupéry: Válečný pilot. Příběh nesmyslného a málem sebevražedného průzkumného letu
-
Tomáš Dianiška – Igor Orozovič: Bezruký Frantík. Příběh o silné vůli a boji s handicapem
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka