Jiří Horák: Mistr Jeroným. Po upálení Jana Husa se v Kostnici připravuje další výslech
Rok po upálení Jana Husa na kostnickém koncilu zemřel stejně mučednickou smrtí také jeho mladší kolega a přítel Jeroným Pražský. Okolnosti jeho procesu a popravy, které zůstaly ve stínu Husovy smrti, připomíná ve své rozhlasové hře Jiří Horák. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Autor zavede posluchače nejen na koncil, ale taky do cely smrti, kam za Jeronýmem docházejí různí duchovní. Mají mu hlavně domluvit. A zachránit tak jeho život. Nebylo ale o všem rozhodnuto už dávno před započetím výslechu? Zajímá koncil více pravda, nebo světská moc? A co to vlastně znamená být svobodný? Mistr Jeroným nakonec dospěje k poznání: „Být svobodný znamená mít možnost volby.“
S asi o deset let starším Janem Husem se Jeroným Pražský seznámil na studiích v Praze. V roce 1398 odjel studovat do Oxfordu, kde se seznámil s učením anglického reformátora Jana Viklefa a jeho spisy přivezl do Čech. Byl mistrem několika univerzit (Paříž, Heidelberg, Kolín nad Rýnem). V roce 1410 byl ve Vídni obviněn z kacířství, ale soudu se vyhnul útěkem. O dva roky později se účastnil odpustkových bouří v Praze.
Oba univerzitní mistry pojilo dlouholeté přátelství, měli však rozdílné povahy. Hus zřejmě až do svého pronásledování neopouštěl Prahu, Jeroným často cestoval, v roce 1403 se vypravil do Palestiny a Jeruzaléma. Hus byl vlivný, avšak umírněný reformátor, spory spíš uklidňoval, Jeroným byl vášnivý až provokativní diskutér i bouřlivák.
Související
-
194. schůzka: Případ Jeronýma Pražského
„Mezi návštěvami, jichž se dostalo Husovi v Kostnici, překvapil ho také mistr Křišťan z Prachatic. Slzy zalily vězňovy tváře, když uzřel náhle před sebou drahého přítele.“
-
Večer na téma Martin Luther: Kdyby byl zítra konec světa, ještě dnes bych zasadil jabloňku
„Málokdy měla jednotlivá osobnost tak velký význam pro mocný, převratný historický proces jako Martin Luther pro reformaci.“
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejposlouchanější
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Bořivoj Horák – Zdeněk Zábranský: Hodina půlnoci. Otakar Brousek jako slavný astronom Koperník
-
Marie Urbanová − Stanislav Tišer: Já byl frajer kluk. Divoký život romského boxera a veksláka
-
Giacomo Casanova: Historie mého života. Paměti slavného svůdce žen i diplomata, umělce a špióna
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.